Yeşillikler Nasıl Temizlenir?

Yeşillikler Nasıl Temizlenir

Yeşillikler nasıl temizlenir? sorusunun cevabı sağlık açısından son derece önemlidir. Yeşillikler çiğ ya da pişmiş olarak tüketilen vitamin deposu gıdalardır. Sağlıklı beslenmek için bolca yeşillik tüketmek gerekir. Bu yeşillikleri yemeden önce çok iyi bir şekilde temizlemek gerekir. Aksi halde sağlıklı beslenmek bir yana birçok sağlık sorunu ile karşılaşabiliriz. Yeşillikleri sadece suya tutarak temizlemek mümkün değildir. Bu şekilde sadece görünen yerlerdeki toz ve çamur kalıntıları temizlenirken yeşilliklerin yapraklarının arasındaki böcek, toz ve çamurlar olduğu gibi kalacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yeşillikleri kullanmadan önce çok iyi temizlemek gerekmektedir.

Yeşillikler Nasıl Temizlenir?

Yeşillik temizlemek için ilk olarak bunların kök, sap ve yapraklarını temizlemek gerekmektedir. Yeşilliklerin kökleri çamurlu olduğu için bu kısımları bıçak ile keserek almalısınız. Sonrasında alt ve dış taraflardaki sararmış, pörsümüş ve çürümüş yapraklar temizlenmelidir. Bu şekilde ön temizlik yaptıktan sonra yeşillikleri çeşmenin altına tutarak yıkayın. Bu şekilde tam olarak temizlik sağlanamayacağı için bir kabın içine soğuk su doldurun ve bunun içine biraz da sirke ilave edin. Yeşillikleri bu sirkeli suyun içinde 5 dakika kadar bekletin. Uygulayacağınız bu pratik yöntem sayesinde yeşilliklerin üzerindeki ilaç, toz ve çamur kalıntılarının yanı sıra yaprakların arasındaki minik böcekler de temizlenmesini sağlayacaktır.

Yeşillikleri sirkeli suyun içinden çıkardıktan sonra tekrar çeşmenin altında yıkayın. Marul gibi iri yaprakları olan yeşillikleri ilk önce yaprak yaprak ayırıp daha sonra çeşmenin altında yıkamalı, sirkeli su karışımında beklettikten sonra tekrar çeşmenin altına tutmalısınız.

Yeşillikleri temizlerken bunların besleyiciliğini kaybetmemesi için uzun süre suda bekletmemeye dikkat etmelisiniz. Yeşilliklerin daha iyi temizlenmesi için bunları gereğinden fazla suda bekletmek vitamin kaybına neden olacaktır. Yeşillikleri anlattığımız şekilde sudan geçirip daha sonra  dakika sirkeli suda bekletip çeşmenin altına tutarsanız yeterli hijyeni sağlayabilirsiniz.

Yeşillik temizleme sırasında bunların ezik ya da çürük yerlerini almayı unutmayın. Bu şekilde temizlediğiniz yeşillikleri kurutmanız gerekmektedir. Islak olarak bekletilen yeşillikler çürüyeceği için bunları yıkadıktan sonra süzgeçle suyunu süzdürün ve kağıt havlu ya da sebze kurutucu ile kurutun. Evdeki bakliyatları güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, bakliyatların böceklenmesi nasıl önlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir