Tavuk Nasıl Yumuşak Kızartılır?

Tavuk Nasıl Yumuşak Kızartılır

Tavuk nasıl yumuşak kızartılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda tavuğu yumuşak kızartmak için uygulamanız gereken pratik bilgileri bulabilirsiniz. Tavuk kızartması sade ya da pilav ile sıkça tüketilen bir yemek çeşididir. Tavuk kızartmasının lezzeti kadar yumuşak olması da önemlidir. Lezzetli fakat sert bir tavuk kızartması yiyenlere zevk vermeyecektir. Bu konuda ilk dikkat etmeniz gereken nokta kullanacağınız tavuğun taze olması. Eğer tavuk taze olmazda eti de sert olacağı için bu konu oldukça önemlidir. Tavuğu taze olarak aldıktan sonra bunu terbiye ederek yumuşacık kızarmasını sağlayabilirsiniz.

Tavuk Nasıl Yumuşak Kızartılır?

Tavuğun yumuşak kızarması için öncelikle uygulayacağınız pişirme yöntemine uygun bir terbiye hazırlamalısınız. Bu terbiyede çeşitli yağlar ve baharatlar kullanılır. Tavuk eti hazırlanan terbiyeye bulandıktan sonra sosu emmesi ve dinlemesi için buzdolabında bekletilir. İmkanınız varsa tavuğu 1 gece önceden terbiye ederek ertesi güne kadar buzdolabında bekletebilirsiniz. Bu şekilde tavuk eti terbiyeyi içine daha iyi çekecektir.

Yoğurt ve Zeytinyağlı Tavuk Terbiyesi

Tavuğu mangal, barbekü ya da fırında pişirecekseniz etinin yumuşak olarak pişmesi için yoğurt ve zeytinyağı terbiyenin içinde bekletebilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler ve terbiyenin yapılışı aşağıdadır.

Gerekli Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tane orta boy soğan ( terbiye yapımında bunun suyu kullanılacak. )
 • 1 tatlı kaşığı barbekü sosu ya da salça
 • Toz kırmızı biber
 • Kara biber

Terbiyenin yapımında kullanacağınız baharat miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Yapılışı

Listedeki malzemelerin hepsini derin bir kasenin içinde karıştırarak terbiyeyi hazırlayın. Tavuğu bütün olarak kızartacaksanız tavuğun sosu içine çekebilmesi için bunun üzerine çatal ile delikler açın. Bir fırça yardımı ile sosu tavuğun her yerine sürün. Eğer tavuğu parçalar halinde kızartacaksanız o zaman etlerin hepsini güzelce sosa bulayın. Terbiyeye buladığınız tavuk etini buzdolabında 8 saat kadar bekletin ve dolaptan çıkardıktan sonra 15 dakika bekleterek pişirin.

Sebzeli Tavuk Sote için Terbiye Yapımı

Yapacağınız tavuk sotenin lezzetli ve yumuşacık pişmesi için zeytinyağı ve çeşitli baharatlarla bir terbiye hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı soya sosu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tane kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı sarımsak tozu
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yarım çay kaşığı zencefil tozu

Yapılışı

İlk olarak soğanın kabuğunu soyun ve bunu rendeledikten sonra suyunu çıkarın. Soğan suyu ve diğer malzemeleri derin bir kasenin içine alarak hepsini güzelce karıştırın. Tavuk parçalarını bu terbiyeye buladıktan sonra buzdolabında 8 saat kadar bekletin. Dolaptan çıkardıktan sonra 15 dakika bekledikten sonra tavuğu pişirebilirsiniz.

Çöp Şiş için Terbiye Yapımı

Çöp şiş seviyorsanız bunu daha yumuşak ve lezzetli olarak pişirmek için aşağıdaki pratik sosu hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım yemek kaşığı domates salçası

Baharatlı tatlardan hoşlanıyorsanız istediğiniz baharat çeşitlerinden kullanabilirsiniz.

Yapılışı

Derin bir kasenin içinde zeytinyağı ve salçayı güzelce karıştırın. Daha sonra parçalara ayırdığınız tavuk etini bu terbiyeye bulayın ve 8 saat kadar buzdolabında bekletin. Terbiye edilmiş tavuk etini buzdolabından çıkardıktan sonra 15 dakika bekletin ve çöp şişi pişirin.

Bu yazımızda tavuk etinin lezzetli olması ve yumuşacık kızarması için yapabileceğiniz terbiye tarifleri paylaştık. Siz de bu lezzet formüllerini uygulayarak tavuğu daha lezzetli ve yumuşak olarak pişirebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir