Yumurta Kaç Dakika Haşlanır

Yumurta kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını öğrenerek haşlanmış yumurtayı istediğiniz kıvamda pişirebilirsiniz. Haşlanmış yumurta sağlıklı bir besin olduğu için sabah kahvaltılarında sıkça tüketilir. Haşlanmış yumurta konusunda herkesin damak tadı farklıdır. Kimimiz hafif cıvık, kimimiz az pişmiş ve kimimiz de katı olarak severiz. İşte bu kıvamları tutturmak için yumurta kaç dakikada haşlanır bunu bilmek gerekmektedir. Aksi halde yumurtayı istediğimiz kıvamda tüketmek mümkün olmayacaktır. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgiler sayesinde artık hiç zorlanmadan yumurtayı istediğiniz kıvamda haşlayabilirsiniz.

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

Haşlanmış yumurta; rafadan, kayısı ve katı olmak üzere üç farklı şekilde haşlanabilir. Bu kıvamları elde etmek için yumurtayı yeterli süre kaynatmak gerekmektedir. Yumurtayı gereğinden az ya da fazla kaynatmak istediğiniz kıvamı elde etmenize engel olabilir. Yumurtayı pişirme süresi hem damak tadı hem de sağlık açısından önemlidir. Eğer yumurta gereğinden fazla haşlanırsa sarısındaki demir ve beyazındaki sülfür birleşir. Bunun sonucunda da yumurta sarısının etrafında yeşilimsi bir halka meydana gelir. Sağlık açısından böyle yumurtayı yememeliyiz. Yumurtanın vitaminini kaybetmemesi için haşlama süresi 15 dakikayı geçmemelidir. Yumurtanın rafadan, katı ya da kayısı kıvamında olması için kaç dakika kaynatılması gerektiğini aşağıda açıklıyoruz.

Rafadan Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

Rafadan Yumurta
Rafadan Yumurta

Rafadan yumurta, yumurtanın az haşlanmış ve hafif cıvık halidir. Bu kıvamda haşlanan yumurta daha besleyicidir. Yumurtayı rafadan seviyorsanız, su kaynamaya başladıktan sonra 3 dakika beklemeniz yeterlidir. Süreyi ayarlamakta zorlanıyorsanız su kaynamaya başladıktan sonra yavaş bir şekilde 100’e kadar sayın ve sonrasında ocağın altını kapatın. Eğer cıvık kıvamda yumurta isterseniz haşlama süresini 2 dakika tutmalısınız. Ocağın altını kapattıktan sonra yumurtayı sudan alıp çeşmenin altına tutarak rafadan olarak pişirebilirsiniz.

Kayısı Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

Kayısı Yumurta
Kayısı Yumurta

Birçok kişi yumurtayı kayısı kıvamında pişirmekte zorlanmaktadır. Süre doğru ayarlanmadığı ya da yumurta haşlandıktan sonra kaynar suyun içinden alınmadığı için ya rafadan ya da katı olarak haşlanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kayısı yumurta kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı önemlidir. Kayısı kıvamında yumurta pişirmek için su kaynadıktan sonra yumurtayı içinde 6 dakika daha bekletmeniz yeterlidir. Sürenin bitiminde yumurtayı kaynar suyun içinden dikkatli bir şekilde alın ve çeşmenin altına tutun.

Katı Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır?

Katı Yumurta
Katı Yumurta

Katı yumurta yani başka bir deyişle top yumurta pişirmek oldukça kolaydır. Yalnız bu konuda süreye dikkat etmeniz çok önemli. Aksi halde az önce bahsettiğimiz yumurta sarısının etrafında yeşilimsi halka meydana gelebilir. Bu olmasa bile yumurtayı gereğinden fazla haşlamak vitaminlerini kaybetmesine neden olabilir. Yumurtayı kaynar suya koyduktan sonra en fazla 12 dakika içinde katı olarak pişecektir. Yumurtayı katı haşlamak için su kaynadıktan sonra 7 dakika daha kaynatmalısınız. Eğer çok katı olarak pişirmek isterseniz o zaman bu süreyi 8 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda top, kayısı ve rafadan yumurta kaç dakikada haşlanır? sorularının cevabını sizlerle paylaştık. Verdiğimiz bilgilerden faydalanarak siz de artık haşlanmış yumurtayı sevdiğiniz kıvamda pişirebilirsiniz. Yumurta haşlamak konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz önceden paylaştığımız, yumurta nasıl haşlanır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir