Patates Nasıl Haşlanır?

Patates Nasıl Haşlanır

Patates nasıl haşlanır? sorusunun cevabını, patatesi kısa sürede ve lezzetli bir şekilde haşlamak için ihtiyacınız olan pratik bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Haşlanmış patates hem sağlıklı hem de lezzetli olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Patates haşlanması sevenlerin bu konudaki en büyük sıkıntısı patatesin yumuşaması için uzun süre beklemek zorunda kalmalarıdır. Bu yazımızda patates nasıl haşlanır başlığı altında vereceğimiz püf noktalarından faydalanarak siz de patates haşlama süresini kısaltabilir, böylece hem enerjiden hem de vakitten tasarruf edebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Patates Nasıl Haşlanır?

Patates su içinde kaynatılarak haşlanır. Bunun için tencere ya da düdüklü kullanılabilir. Kullanacağınız bu yöntemler patatesin haşlanma süresini de etkiler. Bu konudaki bilgilere geçmeden önce patates haşlamanın püf noktalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Haşlama yapmak için küçük patatesleri tercih etmelisiniz. Küçük patatesler kısa sürede haşlanmasının yanı sıra oldukça da lezzetlidir. Patatesleri haşlamadan önce mutlaka yıkamalısınız. Eğer bunu yapmazsanız yıkanmamış patatesin üzerindeki toprak ve ilaç kalıntıları haşlama esnasında bu gıdaya etki edecektir. Bu nedenle patatesleri yıkamayı unutmayın. Bunları yıkadıktan sonra kabuklarını soyabilir ya da kabuklu olarak haşlamayı tercih edebilirsiniz. Eğer patatesleri püre ya da börek harcı yapmak için kullanacaksanız o zaman kabuklarını soyup, bıçak ile birkaç parçaya bölebilirsiniz. Patatesi haşlanmış olarak tüketecekseniz yıkadıktan sonra kabuğunu soymadan haşlayabilirsiniz. Patateslerin üzerine çatal ya da bıçak ile birkaç tane delik açarsanız daha kısa sürede haşlanmalarını sağlayabilirsiniz. Patatesleri bu şekilde hazırladıktan sonra bunları bir tencere ya da düdüklüye alın. Üzerini geçecek kadar su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave ettikten sonra orta ateşte patatesler yumuşayana kadar kaynatın. Patates haşlamanın püf noktaları hakkında bilgiler verdik şimdi sıra uygulayabileceğiniz patates haşlama yöntemlerinde.

Patates Tencerede Nasıl Haşlanır?

Patatesi tencerede haşlamak isterseniz ilk olarak bunları çeşmenin altında güzelce yıkayın. Eğer sade haşlama ya da patates salatası olarak tüketecekseniz bunların kabuklarını soymadan haşlamalısınız. Patateslerin üzerine çatal ile birkaç tane delik açın ve bunları yeterli büyüklükte bir tencereye alın. Üzerini geçecek kadar su ve 1 tatlı kaşığı kadar da tuz ilave edin. Bu şekilde orta ateşte patatesler yumuşayana kadar kaynatın. Patatesin büyüklüğüne göre haşlanma süresi 25 ile 40 dakika arasında değişebilir. Ocağın altını kapatmadan önce bir çatal yardımı ile patateslerin yeterince yumuşayıp yumuşamadığını kontrol etmelisiniz.

Patates Düdüklüde Nasıl Haşlanır?

Patates püresi ya da börek harcı yapmak için patates haşlayacağınız zaman bunu düdüklüde yapabilirsiniz. Patatesleri güzelce yıkadıktan sonra bunların kabuklarını soyun ve bıçak ile iri parçalar halinde doğrayın. Bunları düdüklüye alın, üzerini geçecek kadar su ve 1 tatlı kaşığı kadar da tuz ekledikten sonra 5 dakika kaynatın. Sürenin sonunda ocağın altını kapatıp haşlanmış patatesi süzgece alabilirsiniz.

Bu yazımızda patates haşlamanın püf noktaları hakkında bilgiler verdik ve patates düdüklüde nasıl haşlanır, tencerede patates haşlaması nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak evde kısa sürede, lezzetli patates haşlaması yapabilirsiniz. Patates kızartması ya da patates yemeği yapacağınız zaman bu sebzeyi kolayca soymak isterseniz daha önceden paylaştığımız, patates nasıl soyulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir