Penyeden Dekoratif Ponpon Yapımı

Penyeden Dekoratif Ponpon Yapımı

Penyeden dekoratif ponpon yapımı eski penyeleri değerlendirmek için yapabileceğiniz güzel bir kendin yap çalışmasıdır. Ponpon dekoratif süs yapımından giysi süslemesine kadar birçok farklı çalışmada kullanılmaktadır. İp ve kumaş ile yapılan ponponlar şık görünümü ile dikkat çekmektedir. Bugün size kullanmadığınız penyelerden ponpon yapabileceğiniz kolay bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Penyeden dekoratif ponpon yapımı için gerekli malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Penyeden Dekoratif Ponpon Yapımı

Evde dekoratif ponpon yapmak için ip ya da kumaş kullanılabilir. Kumaş ile yapılan ponponlar daha güzel ve dolgun göründüğü için dekoratif süs yapımında bu tür malzemeleri tercih etmeniz daha iyi olabilir. Bu iş için sizin ya da çocuğunuzun kullanmadığı penyeleri kullanabilirsiniz. Penye kumaş ile yapacağınız ponponları bebek ve çocuk odasının dekorasyonunda da kullanmanız mümkün.

Gerekli Malzemeler

 • Kullanılmayan eski bir penye
 • Makas
 • Bir parça karton
 • Kalem
 • Makas

Penyeden Dekoratif Ponpon Nasıl Yapılır?

Penyeden ponpon yapmak için ilk olarak bunun kumaşından penye ip yapmanız gerekiyor. Penyeyi masanın üzerine serin ve bunu dikiş yerlerinden makas ile kesin. Bel ve yaka kısmındaki lastikli yerleri de keserek penyeyi düz bir kumaş haline getirin. Sonrasında bu kumaştan ince şeritler halinde parçalar kesin ve bunları düğümleyerek birbirine bağlayıp penye ip yapın. İpi bu şekilde hazırladıktan sonra dekoratif ponpon yapımına geçebilirsiniz.

 • Bir çay tabağı yardımı ile kartona iki tane yuvarlak çizin. Daha sonra çay bardağını bu yuvarlakların üzerine koyarak ortasına küçük bir yuvarlak daha yapın.
 • Ortadaki yuvarlakları makas ile kesin. Halkaları bu şekilde hazırladıktan sonra ponponu yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Karton halkaları üst üste koyun ve penye ipten bir parça keserek halkaların iki ucuna bağlayın.
 • Daha sonra penye ip halkanın bir ucundan diğer ucuna kadar sıkı bir şekilde dolayın.
 • Sonraki aşamada makası iplerin arasından geçirin ve kesin.
 • İki ipin ucunu birbirine bağlayın ve arada çıkıntılar varsa bunları makas ile keserek düzeltin. Tüm bu aşamalardan sonra penyeden ponpon yapımı tamamdır. Bunu istediğiniz yere asabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde evde istediğini renkte ve büyüklükte kumaş ponponlar yapabilirsiniz. Penyeden ip yapmakta zorlanıyorsanız, istediğiniz renkte penye ip alarak aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Bu çalışmayı denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, penyeden ponpon yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Ponpon yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız ponpon nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Penyeden Ponpon Yapımı Resimli Anlatım
Penyeden Ponpon Yapımı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir