Pilav Nasıl Demlenir?

Pilav Nasıl Demlenir

Pilav nasıl demlenir? sorusunun cevabını öğrenerek yapacağınız pilavın tam kıvamında ve tane tane olmasını sağlayabilirsiniz. Herkes pilav yapabilir fakat tane tane dökülen pilavı yapmak ayrı bir beceri gerektirir. Eğer siz de yaptığınız pilavın lapa olmasından şikayetçi iseniz bu yazımızda vereceğimiz bilgiler çok işinize yarayabilir. Pilav et yemeklerinin ve her türlü sulu yemeğin yanında yapılan bir çeşittir. Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden olan pirinç ve bulgur pilavını ağız tadı ile yemek isterseniz bunu pişirdikten sonra demlendirmeniz gerekiyor. Pilav nasıl demlenir bilmiyorsanız yazımızın devamında bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Pilav Nasıl Demlenir?

Pilavın lezzetli ve tane tane olması için pişirildikten sora demlenmesi gerekmektedir. Demleme dediğimiz şey, ocağın altı kapatıldıktan sonra tencerenin üzerine kağıt havlu ya da temiz bir kağıt koyularak kapağının kapatılmasıdır. Pilav bu şekilde 15 dakika bekletildikten sonra tencerenin kapağı açılır. Pilav kaşık ile havalandırılarak karıştırıldıktan sonra servise hazırdır. Tencerenin kapağının üzeri örtülerek bekletildiği zaman pilav suyunu tamamen çekecek ve tane tane olacaktır.

Pirinç Pilavı Nasıl Demlenir?

Pirinç pilavının beyaz olması kadar tane tane olması da önemlidir. Bulgur pilavı biraz baygın olsa da bu fazla sorun olmazken pirinç pilavının lapa olması hiç istenmeyen bir durumdur. Sade ya da şehriyeli pirinç pilavı yapacağınız zaman bunun lapa olmaması için pirinci temizledikten sonra çeşmenin altında nişastasını giderene kadar güzelce yıkamanız gerekiyor. Sonrasında pirinci sıcak suda 10 dakika bekleterek pişirmeye başlamalısınız. Pirinci ıslattığınız için pilav yaparken 1 ölçü pirince, 1 ölçü sıcak su oranını uygulayabilirsiniz. Pirinci ıslatmadan pişirecekseniz o zaman 1 ölçü pirince 2 ölçü su kullanmalısınız. Bunların yanı sıra pirinç pilavını pişirdikten sonra demlenmesi için bir süre bekletmeniz gerekiyor. Pirinç pilavı nasıl demlenir? derseniz, ocağın altını kapattıktan sonra tencere ile kapağı arasına kağıt havlu ya da temiz bir bez koymalısınız. Bu şekilde 15 dakika beklettikten sonra demlenen pilavı servis yapabilirsiniz.

Bulgur Pilavı Nasıl Demlenir?

Bulgur pilavı her ne kadar pirinç pilavı gibi tane tane olamasa da, bunun da lapa gibi olmaması için demlendirilmesi gerekmektedir. Bulgur pilavı nasıl demlenir? diye merak ediyorsanız, pilav piştikten sonra aynı pirin pilavında yaptığınız gibi tencere ile kapak arasına kağıt havlu ya da temiz bir bez koyun. Bu şekilde 15 dakika bekledikten sonra bulgur pilavı servise hazırdır. Bu yazımızda pilav nasıl demlenir? sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak artık siz de pilavı tane tane pişirebilirsiniz. Lezzetli bir pilav pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, pilav yapmanın püf noktaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.