Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domates Salçası Nasıl Yapılır

Domates salçası nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Domates salçası yemek, meze ve soslara ayrı bir lezzet ve renk vermektedir. Dışarıdan alınan domates salçası ev salçası kadar sağlıklı ve lezzetli değildir. Hazır salçaların daha uzun süre dayanması için içlerine bazı katkı maddeleri koyulmaktadır. Organik gıdalar tüketmeye önem veriyorsanız evde kendi salçanızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yaz aylarında domatesler taze ve ucuzken ihtiyacınız kadar alarak bunları kış için salça olarak hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda evde domates salçasını nasıl yapacağınıza dair bilgiler bulabilirsiniz.

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Evde domates salçası yapmak için tek ihtiyacınız olan şey; salçalık domates ve bolca kaya tuzudur. Domates salçası yapmak için uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki güneşte kurutarak domates salçası yapımı, diğeri de ocakta kaynatarak domates salçası yapımıdır. Eğer bahçeli bir evde oturuyorsanız veya balkonunuz müsaitse güneşte kurutma yöntemi ile domates salçası yapabilirsiniz. Eğer yaşadığını yerin iklimi çok nemli ise o zaman domates salçasını ocakta kaynatarak yapmanız gerekmektedir. Domates salçası yapma yöntemleri hakkında biraz daha detaylı bilgi verelim.

Güneşte Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domates salçası yapmak için uygulanan en eski yöntem güneşte kurutmaktır. Güneşte domates salçası nasıl yapılır? bundan biraz bahsedelim. İlk olarak pazardan ihtiyacınız kadar salçalık domates almakla işe başlamanız gerekiyor. Eve geldikten sonra domatesleri geniş bir kabın içinde güzelce yıkayın ve bunların sap kısmındaki sert, yeşil yeri bıçak ile kesin. Sonrasında domatesleri bıçak ile birkaç parçaya bölün ve bunları temiz naylon bir çuvalın içine koyun. Doğranmış domatesleri çuvala koyarken arada bolca kaya tuzu serpmeyi unutmayın. Naylon çuvala koyduğunuz domatesleri yumuşayana kadar güneş gören bir yerde bekletin. Bu sürede domateslerin suyu akacağı için çuvalı biraz yüksek bir yere almanızda fayda var.

Domatesler yeterince yumuşadıktan sonra bunları dar delikleri olan metal bir süzgece alın. Hafifçe bastırarak domates ve suyunun süzgeçten geçmesini sağlayın. Bu şekilde domateslerin kabuğunu ve çekirdeklerini temizleyerek elde ettiğiniz domates püresini tepsilerin içine alın. Domates pürelerinin suyunu daha çabuk çekmesi için tepsileri çok fazla doldurmamaya dikkat etmelisiniz.

Tepsilere koyduğunuz domates pürelerinin üzerine temiz bir tülbent bezi örterek bunlara toz ve böcek girmesini önlemek için tedbir alabilirsiniz. Günde birkaç defa püreyi karıştırarak suyunu tamamen çekene kadar bu şekilde bekletmeniz gerekiyor. Havanın sıcaklığına göre domates salçası 5 ile 7 gün arasında hazır olabilir. Yaptığınız salçayı ağzı sıkı kapanan cam kavanozlara koyarak, güneş almayan serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Ocakta Kaynatarak Nasıl Domates Salçası Yapılır?

Domates salçasını güneşte kurutarak yapma imkanınız yoksa o zaman ocakta kaynatarak da yapabilirsiniz. Bunun için domatesleri yıkayıp, yeşil kısımlarını bıçak ile kesin. Bunları soyduktan sonra iri parçalar halinde doğrayın ve mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Yaptığınız domates püresini ince delikli bir süzgeçten geçirerek çekirdeklerini temizleyin. Püreyi bir tencerenin içine alın ve bolca kaya tuzu ektikten sonra ocakta suyunu çekene kadar kaynatın. Püreyi kaynatırken dibini tutmaması için sürekli karıştırmanız gerektiği için ocağın başından ayrılmayın.

Yaptığınız domates salçasını henüz sıcakken ağzı sıkı kapanan cam kavanozlara boşaltın. Kavanozların kapaklarını kapattıktan sonra bunları ters çevirin ve ertesi güne kadar bu şekilde beklettikten sonra düzüne çevirin. Domates salçasını güneş görmeyen serin bir yerde güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu yöntem hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, ocakta domates salçası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazımızda domates salçası yapımı hakkında bilgiler verdik, güneşte ve ocakta domates salçası nasıl yapılır? bu soruların cevabını paylaştık. Siz de evde domates salçası yapmak isterseniz bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir