Ocakta Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Ocakta Domates Salçası Nasıl Yapılır

Ocakta domates salçası nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de evde lezzetli ve organik bir salça yapabilirsiniz. Domates salçası yemeklere tat ve lezzet vermek için kullanılmaktadır. Meze ve sos yapımında da sıkça kullanılan bu salçayı dışarıdan hazır alıyorsanız, bir de evde kendiniz yaparak organik domates salçasını tatmanızı öneriyoruz. Evde domates salçası yapmak için uygulanabilecek iki farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki güneşte kurutmak, diğeri de ocakta kaynatmaktır. Nemli bir bölgede yaşıyorsanız ya da salça yapmak için günlerce beklemek istemiyorsanız, ocakta domates salçası yapabilirsiniz. Bu yazımızda ocakta domates salçası yapmak için uygulayabileceğiniz pratik bilgileri ve kolay domates salçası tarifi bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Ocakta Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Salça yapmak için domatesin suyunu çekip kuruması gerekmektedir. Bunun için uygulanan en eski yöntem domatesleri doğradıktan sonra bolca tuz ekerek güneşte bekletmek ve bunlar yumuşadıktan sonra da süzgeçten geçirerek püre haline getirmektir. Bu şekilde elde edilen püre suyunu iyice çekene kadar güneşte bekletildikten sonra ev salçası yapımı tamamdır. Günümüzde herkesin açık havada salça yapma imkanı olmadığı için güneş ısısı yerine ocak ısısından da faydalanmak mümkündür. Domatesleri yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra bunlar püre haline getirilir ve domates püresi ocakta kaynatılarak suyu çektirilir. Bu şekilde hazırlanan salça cam kavanoza koyularak muhafaza edilir. Siz de evde organik salça yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız, kolay domates salçası tarifi bu konuda işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

  • 10 kilo salçalık domates
  • 100 gram kaya tuzu

Bu listedeki malzemeleri kullanarak yaklaşık 1,5-2 kilo salça elde edebilirsiniz.

Ocakta Kaynatarak Domates Salçası Yapımı

İlk olarak domatesleri güzelce  yıkayın ve sap kısımlarındaki yeşil yerleri bıçak ile kesin. Sonrasında domatesleri güzelce soyarak, iri bir şekilde doğrayın ve mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Yapmış olduğunuz domates püresini tel bir süzgeçten geçirerek çekirdeklerini temizleyin.

Domates püresini çelik bir tencereye alın, bolca kaya tuzu ekin ve dibini tutmaması için sürekli karıştırarak suyunu çekip, koyu bir kıvama gelene kadar ocakta kaynatın. Yapmış olduğunuz domates salçasını sıcakken ağzı kapaklı cam kavanozlara doldurun. Kavanozların kapaklarını kapattıktan sonra bunları ters çevirin ve bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün kavanozları düz çevirin. Domates salçasını bozulmadan güvenli bir şekilde muhafaza etmek için güneş görmeyen serin bir yerde saklayabilirsiniz. Bu konuda risk almamak için en iyisi salçayı buzdolabında muhafaza etmektir.

Domates salçası yapmak için pazardan salçalık domates almalısınız. Salçanın yapım aşamasında ve saklanırken bozulmaması için bol tuzla yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlerle ocakta domates salçası yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Onca emek çekerek yaptığınız salçayı evde bozulmadan güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, salça nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir