Salça Nasıl Saklanır?

Salça Nasıl Saklanır

Salça nasıl saklanır? sorusunun cevabı bu gıdayı sağlıklı bir şekilde tüketmek açısından oldukça önemlidir. Yemeklere güzel bir tat ve renk veren salça, meze ve sos yapımında da kullanılmaktadır. Her evin mutfağında hazır ya da ev yapımı salça mutlaka bulunur. Bazen salça küflenir, tadı ve kokusu kötü bir hal alarak kullanılamaz hale gelebilir. Böyle bir durumda ne yazık ki salçayı atmaktan başka bir seçenek yoktur. Salçayı israf etmeden tamamını kullanabilmek için bunu güvenli bir şekilde muhafaza etmek gerekmektedir. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanarak siz de salçayı evde güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Salça Nasıl Saklanır?

Salçanın bozulmaması için bunu nem ve ısıdan uzak ortamlarda saklamak gerekmektedir. Bunun için en iyi çözüm salçayı buzdolabına koymaktır. Eğer buzdolabında yer yoksa ve salçayı henüz açmadıysanız o zaman buzdolabına koymasanız da olur. Böyle bir durumda kavanoz ya da teneke kutudaki kavanozu güneş ışığından uzak bir yere koymanız yeterlidir. İster hazır salça, ister ev yapımı salça olsun ağzı açıldıktan sonra bunları mutlaka buzdolabına koymak gerekir. Aksi halde son kullanma tarihi geçmese bile salça küflenerek bozulabilir.

Salçanın bozulmaması için serin bir yerde muhafaza edilmesi gerektiğini söylemiştik. Bu durum özellikle sıcak yaz günlerinde ayrı bir önem taşır. Kullanmak için buzdolabından çıkardığınız salçayı işi bittikten sonra hemen dolaba kaldırmayı unutmayın. Uzun süre dışarıda kalması salçanın bozulmasına neden olabilir. Salçayı kullanacağınız zaman bunu temiz bir tahta kaşık ile almalısınız. Salçayı kullandıktan sonra bunu muhafaza ettiğiniz kabın kapağını sıkı bir şekilde kapatmalısınız. Kapağını açık bırakmanız ya da iyi kapatmamanız da salçanın bozulmasına neden olabilir.

Evde yaptığınız salçayı muhafaza etmek için cam kavanozları tercih etmelisiniz. Cam kavanoz sağlıklı bir ürün olduğu için salça saklamak için de oldukça idealdir. Bu cam kavanozun kapağının sıkı bir şekilde kapanması gerekmektedir. Salça saklamak için kullandığınız özel bir kavanoz ya da kap varsa bunun temizliğine de özen göstermelisiniz. Kabın içindeki salça bittikten sonra bunun içine yenisini koymadan önce kabı güzelce yıkamalı ve iyice kuruttuktan sonra yenisiniz koymalısınız. Aksi halde kabın dibinde kalan eski salça kalıntıları belli bir süre sonra bozularak yeni koyduğunuz salçanın da bozulmasına neden olabilir.

Bu yazımızda salçanın bozulması nasıl önlenir? sorusunun cevabı olabilecek bazı pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Salçayı evde kendiniz yapıyorsanız bunu uzun süre güvenli bir şekilde saklamak için salçayı kavanoza koyduktan sonra kavanozun kapağını kapatmadan önce üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı dökebilirsiniz. Yazımızda bahsettiğimiz salça saklama yöntemleri hazır ya da evde yapılan, hem biber hem de ve domates salçası için geçerlidir. Evde domates salçası yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, evde domates salçası yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir