Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır?

Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır

Baklava şerbeti nasıl yapılır? sorusunun cevabı bu tatlıyı ağız tadı ile tüketmek için oldukça önemlidir. Şerbetli tatlı çeşitlerimizden olan baklavayı yapması biraz zahmetli olsa da tadına doyum olmaz. Ev baklavası yapmak için hem yufka açmayı hem de şerbet yapmayı çok iyi bilmek gerekmektedir. Baklavanın şerbetini yaparken ya da bunu dökerken dikkatli olmazsanız tatlı şerbeti çekmeyebilir veya hamurlaşabilir. Böyle bir aksilik yaşamak istemezseniz bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır?

Baklava şerbeti yapmak için toz şeker, su ve limon suyu kullanılmaktadır. Genelde uygulanan tarifteki malzeme listesinde şerbet yapımı için gerekli olan su ve şeker oranı verilmektedir. Baklava şerbetinin kıvamı için verilen bu ölçüye uymak gerekmektedir. Genelde baklava şerbeti için 1 bardak suya, 1 bardak toz şeker kullanılmaktadır. Doğru malzeme oranı kadar şerbeti yapma aşaması da oldukça önemlidir.

Baklava şerbeti yapmak için tencereye su ve toz şekeri alın. Ocağın altını yakmadan önce bunları güzelce karıştırarak şekerin erimesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde şerbetin şekerlenmesini önlemeniz mümkün. İlk olarak ocak orta ateşte açılır, şerbet kaynamaya başladıktan sonra ise ocağın ayarı kısığa getirilir. Bu şekilde ortalama 30 dakika içinde şerbet hazır olacaktır. Ocağın altını kapatmadan önce şerbetin içine birkaç damla limon sıkın ve birkaç dakika karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın.

Baklava şerbetinin kıvamında olup olmadığını anlamak için kaşık ile küçük bir test yapabilirsiniz. Şerbeti kaşığa alıp döktüğünüzde kesik kesik değil de aralıksız olarak akıyorsa şerbetin kıvamı tamamdır. Baklava şerbeti ne zaman dökülür? diye merak edenler olabilir. Baklava sıcak, şerbet ılımış olmalıdır. Baklava şerbeti tencere ile değil de bir kepçe yardımı ile tatlının her yerine eşit miktarda dökmeye özen göstermelisiniz. Buradan sonrasında baklavanın şerbeti çekmesi için bekletilmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda baklava şerbeti yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Siz de onca emek vererek yaptığınız baklavanın lezzetli olmasını için şerbet yapımı konusuna gereken özeni göstermelisiniz. Evde kolay bir şekilde baklava yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, baklavalık yufkadan burma baklava yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir