Börek Kaç Dakikada Pişer?

Börek Kaç Dakikada Pişer

Börek kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını öğrenerek siz de evde yaptığınız böreği yakmadan ya da içi çiğ kalmadan pişirebilirsiniz. Börek sabah kahvaltılarının ve çay saatlerinin en sevilen hamur işlerinden birisidir. Peynirli, ıspanaklı, kıymalı, patatesli ve daha birçok farklı iç malzeme ile hazırlanan börek çeşidi bulunmaktadır. Yufka açılarak içine hazırlanan iç harcı koyulduktan sonra bu fırında pişirilmektedir. Yağda kızartılarak yapılan börek çeşitleri de vardır fakat fırında pişen börek daha hafif olmaktadır. Yufka açmayı bilmeyenler de hazır yufka kullanarak evde lezzetli börekler yapabilirler. İlk kez börek yapanların en sık karşılaştığı sorunlardan birisi böreğin yanması ya da içinin çiğ kalmasıdır. Böyle bir sorun yaşamamak için börek kaç dakikada pişer bunu bilmek gerekir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Börek Kaç Dakikada Pişer?

Evde börek yapmak isterseniz, börek yapmayı bilmek kadar bunu kaç dakika pişirmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Aksi halde börek yanar ya da çiğ kalır ve tüm emeğinizde boşa gider. Böreğin pişme süresini belirleyen unsur, bunun ne şekilde pişirileceği ve uygulanan ısı miktarıdır. Börek fırında ya da tavada pişirilebilir ve her ikisinin de pişme süresi farklıdır. Fırında pişen böreğin pişme süresi de fırının ısısına göre değişir. Tavada börek pişirirken de ocağın altının kısık ya da açık olması pişme süresini etkiler.

Börek Fırında Kaç Dakikada Pişer?

Böreği fırında pişirmek en kolay ve etkili yöntemdir. Börek fırında kaç dakikada pişer? derseniz bu süre 40 ila 20 dakika arasında değişebilir. Böreği koymadan önce fırını ısıtırsanız börek 3o dakikada pişecektir. Ön ısıtma yapılmamışsa bu süre 40 dakikaya kadar çıkabilir. Fırının ayarını 180 dereceye getirip, ön ısıtma yaptığınızda böreğin pişme süresi 30 dakikadır. Fırını 200 dereceye ayarlarsanız bu süreyi 20-25 dakikaya kadar düşürebilirsiniz.

Börek Tavada Kaç Dakikada Pişer?

Fırınınız yoksa böreği tavada da pişirmeniz mümkün. Böyle bir durumda börek tavada kaç dakikada pişer? diye merak edebilirsiniz. Böreğin tavada pişme süresi 25 ila 40 dakika arasında değişebilir. Ocağın altı açık ise börek 20 dakikada pişecektir. Kısık ateşte ise bu süre 40 dakikayı bulabilir. Tavada börek pişirirken bunun yanmaması için kısık ateşte ve her 5 dakikada bir böreği çevirerek pişirmelisiniz. Ocak kısık olduğunda böreğin pişme süresi biraz uzasa da bu yanmasını önleyecektir. Böreği sık sık çevirdiğiniz de ise böreğin her yeri eşit olarak pişeceği için içinin çiğ kalmasını önlemeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir