Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır
Mutfak,  Nasıl Yapılır

Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?

Mercimek kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı yemek yapmaya yeni başlayanların merak ettiği konulardan birisidir. Mercimek, çorbası ve köftesi yapılan bir bakliyat olduğu için her evin mutfağında bulunur. İster çorba yapılacak olsun ister köfte, önden mercimeğin haşlanması gerekmektedir. Yapılan yemeğe göre mercimeğin kıvamı oldukça önemlidir. Mercimek iyi haşlanmazsa çiğ kalacağı için bunu çorba ya da köfte yapmak için ezmek mümkün olmayacaktır. Fazla pişmesi halinde ise çorba için sorun olmada da köfte yapmak zor olacaktır. Bu nedenle mercimek kaç dakikada haşlanır bilmek önemlidir.

Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?

Mercimeğin haşlamak için tencere ya da düdüklü kullanılmaktadır. Mercimeğin haşlama süresini belirleyen de işte bu detaydır. Mercimek yıkanır ve suyu süzüldükten sonra tencere ya da düdüklüye alınır. Üzerini geçecek kadar su ilave edildikten sonra yumuşayana kadar kaynatılır. Mercimeğin haşlanma süresi ortalama 15 dakikadır. Mercimek haşlanırken çok su çekeceği için bunun arada kontrol edilmesi ve suyunu çektiyse üzerine su ilave edilmesi gerekmektedir. Aksi halde dibi tutarak kullanılamayacak hale gelebilir. Bu konuda risk almamak için dikkatli olunmalıdır.

Mercimek Tencerede Kaç Dakikada Haşlanır?

Mercimek haşlamak için çoğu kişi tencere kullanmaktadır. Bunun nedeni de az önce belirttiğimiz durumdur. Tencerede mercimek haşlarken eğer bu suyunu çekerse su takviyesi yapma imkanı vardır. Mercimek tencerede kaç dakikada haşlanır? derseniz bu süre 15 dakikadır. Mercimeği ocakta kaynatırken bunun suyunu çektiği halde pişmemiş olduğunu fark ederseniz üzerine sıcak su ilave ederek kaynatmaya devam etmelisiniz. Aksi halde bir süre sonra tencerede su kalmayacağı için dibi tutabilir ve mercimek kullanılamayacak hale gelebilir.

Mercimek Düdüklüde Kaç Dakikada Haşlanır?

Mercimeği kısa sürede haşlamak isterseniz düdüklüde pişirebilirsiniz. Mercimek düdüklüde kaç dakikada haşlanır? diye merak diyorsanız, bu sürenin 5 dakika olduğunu söyleyebiliriz. Mercimeği düdüklüde haşlamak pişme süresini kısaltsa da bunun kapağını açıp kontrol etme imkanı yoktur. Bu nedenle tedbir olarak suyunu biraz fazla koymakta fayda var. Mercimeği çorba yapmak için kullanacaksanız biraz sulu kalmasında sakınca yoktur. Eğer mercimek köftesi yapacaksanız mercimek suyunu iyice çekmelidir. Mercimek sulu kalırsa cıvık olacağı için bununla mercimek köftesi yapmak zor olabilir. Bu yazımızda verdiğimiz pratik bilgiler sayesinde siz de mercimeği tencere ya da düdüklüde yeterli sürede haşlayarak, lezzetli çorba ve mezeler yapabilirsiniz. Yeşil mercimek kaç dakikada haşlanır bunu öğrenmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, yeşil mercimek kaç dakikada haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir