Kek Kaç Dakikada Pişer?

Kek Kaç Dakikada Pişer

Kek kaç dakikada pişer? sorusunun cevabı kekin iyi kabarması ve lezzetli olması bakımından oldukça önemlidir. Kek çay saatlerimizin sevilen ikramlıklarından birisidir. Sade, kakaolu, meyveli olmak üzere birçok farklı kek çeşidi bulunmaktadır. Kekin özelliği kabarık ve yumuşak olmasıdır. Bunun için kek yapımında doğru malzemeleri uygun oranda kullanmak ve pişirme süresine dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda merak edenler için kek kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kek Kaç Dakikada Pişer?

Kekin pişme süresi çok önemlidir. Çünkü kek gereğinden fazla pişirilirse yanar, az pişirilirse de içi çiğ kalabilir. Her iki durumda da emeğiniz boşa gideceği için bu konuda dikkatli olmalısınız. Kekin daha kısa sürede pişmesini isterseniz, keki fırına vermeden önce ön ısıtma yapmayı unutmayın. Kekin pişme süresi uygulanan tarife göre değişebilir. Kekler genelde 30-35 dakika arasında pişmektedir. Kekin yapımında kullanılan malzemeler ve ön ısıtma yapılıp yapılmaması, ayrıca fırının ısısı bu süreyi etkileyebilir. Meyveli kek sade keke oranla daha uzun sürede pişer. Keki fırına vermeden önce ön ısıtma yapmanız halinde 25 ila 30 dakika içinde kek pişmiş olacaktır. Eğer ön ısıtma yapmazsanız bu süre biraz daha uzayacaktır. Kekin pişme süresini ayarlarken ön ısıtma yapıp yapmadığınızı da dikkate almalısınız.

Islak Kek Kaç Dakikada Pişer?

Islak kek en çok yapılan kek çeşitlerinden birisidir. Şık görünümü ve harika lezzeti ile çoğunluğun tercih ettiği bir kek çeşididir. Islak keki ağız tadı ile yemek isterseniz kullandığınız malzemeler kadar kekin pişme süresinde de dikkat etmelisiniz. Islak kek kaç dakikada pişer derseniz bunun da pişme süresi diğer kek çeşitleri ile aynıdır. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yarım saat içinde ıslak kek pişmiş olacaktır.

Kek yapmanın püf noktalarından birisi de pişme süresidir. Bu süre hem kekin pişmesi hem de kabarması için önemlidir. Eğer keki uyguladığınız tarifte pişme süresi belirtilmişse bu süreye uymak gerekir. Evde yapacağınız kekin pişme süresi fırın ısına göre de değişmektedir. Kek genelde 180 derece ısıda pişirilir. Bu süre bazı tariflerde 200 derece bazılarında ise 160 derece olarak verilmektedir. Yapacağınız tarifte fırın ısısı verilmişse buna da uymanız gerekmektedir. Evde yapacağınız börekleri güvenli bir şekilde pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, börek kaç derecede pişer yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir