Et Nasıl Dondurulur?

Et Nasıl Dondurulur

Et nasıl dondurulur? sorusunun cevabı eti taze ve sağlıklı bir şekilde tüketmek açısından çok önemlidir. Günümüz şartlarında birçok gıdayı topluca alıp mutfakta muhafaza ediyoruz. Et de bu gıdalardan birisidir. Eti taze ve besin değerini kaybetmeden saklamanın en iyi yolu dondurmaktır. Eti dondurmak ve uzun süre güvenle muhafaza etmek için derin dondurucuya kaldırılması gerekmektedir. Eti dondururken bazı püf noktalarına dikkat edilmezse, derin dondurucuda olsa bile bir süre sonra bozulma belirtileri ortaya çıkabilir. Eti ilk aldığınızdaki gibi taze bir şekilde muhafaza etmek isterseniz bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Et Nasıl Dondurulur?

Etin sertleşmemesi ve besin değerini yitirmemesi için ilk olarak hızlı bir şekilde dondurulması ve sonrasında da belli bir soğuklukta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Eti dondurmadan önce de dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Eti kullanımına uygun olarak parçalara ayırın ve bunları tek kullanımlık olarak buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Eti buzdolabı poşetine koyarken bunu hava almayacak şekilde sarmalı ve poşetin ağzını güzelce kapatmalısınız. Et poşetlerinin üzerine bunları dondurduğunuz tarihi ve etin çeşidini yazmayı da unutmayın. Poşetlediğiniz etleri -38 ila 40 derece arasında dondurun ve donduktan sonra da -18 derecede muhafaza edin. Yapacağınız bu uygulama sayesinde et görünümünden ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden donacaktır.

Et Derin Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Et derin dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını da paylaşalım. Eti dikkatli bir şekilde buzdolabı poşetlerine sararsanız bunlar 3 ay boyunca tazeliğini ve lezzet kalitesini koruyacaktır. 3. aydan sonra ette donma yanığı olma ihtimali yüksektir. Eğer derin dondurucuyu söylediğimiz şekilde -18 derecede tutmaya özen gösterirseniz eti 6 ila 12 ay kadar saklayabilirsiniz. Tavuk etini derin dondurucuda 9 ay boyunca güvenli bir şekilde saklamanız mümkün.

Bu yazımızda et derin dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabı olabilecek bilgileri paylaştık. Derin dondurucuda et saklıyorsanız bunun kapağını çok sık açmamaya özen göstermelisiniz. Derin dondurucunun kapağını sık sık açmak içerideki ısının değişmesine neden olacağından bu konuda dikkatli olmalısınız. Derin dondurucuda muhafaza ettiğiniz etleri sağlıklı ve güvenli bir şekilde çözmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, donmuş et nasıl çözülür yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir