Kabak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kabak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Kabak derin dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de kış için ayırdığınız kabakları emniyetli bir şekilde saklayabilirsiniz. Yazın sevilen sebzelerinden birisi olan kabağın sulu yemeği, dolması, kavurması ve kızartması yapılmaktadır. Kışın da kabak tüketmek isterseniz yazın ihtiyacınız kadar kabak alarak bunları kış için saklayabilirsiniz. Kışlık kabak saklamak için bunları kurutabilir ya da derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Bizim bugünkü konumuz kabağı derin dondurucuda saklamak. Bunun için uygulayabileceğiniz yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kabak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Yaz aylarında kabağın en taze ve ucuz olduğu dönemde pazardan alacağınız bu sebzeyi çiğ ya da pişmiş olarak kış için saklayabilirsiniz. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın ilk olarak kabakları yıkamanız ve kurulamanız gerekiyor. Daha sonra bunları yemeklik, kızartmalık ya da kavurmalık olarak doğrayın. Doğranmış kabakları tek kullanımlık olarak ayırdıktan sonra bunları buzdolabı poşetlerine koyun ve poşetlerin ağzını güzelce kapatın. Bu esnada poşetlerin içinde hava kalmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde derin dondurucuda da olsa sakladığınız kabaklar bir süre sonra bozulabilir. Bu yöntemleri nasıl uygulayacağınızı aşağıda anlatıyoruz.

Kabak Taze Olarak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kabağı taze olarak derin dondurucuda saklamak isterseniz, bunları yıkayıp kurulamakla işe başlayın. Sonrasında kabakları bıçak ile istediğiniz büyüklükte doğrayın ve tek kullanımlık porsiyonlar halinde buzdolabı poşetlerine yerleştirerek derin dondurucuya kaldırın.

Kabak Kavrularak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Yazımızın başında kabağı çiğ ya da pişmiş olarak derin dondurucuda saklayabileceğinizi belirtmiştik. Kabağı kavrulmuş olarak derin dondurucuda muhafaza etmek için önce bunları yıkayın ve istediğini büyüklükte doğrayın. Sonrasında kabakları orta ateşte kavurun. Kabakların dağılmaması için bunları karıştırırken çok sık karıştırmayın ve ocağın altını fazla açmayın. Kavrulmuş olan kabakları tek kullanımlık olacak şekilde buzdolabı poşetlerine koyun ve derin dondurucuya kaldırın.

Kabak Şoklanarak Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kış için derin dondurucuda kabak saklamak için uygulanabilecek en ideal yöntemlerden birisi de şoklamaktır. Şoklanmış kabaklar taze ve diri görünümünü koruyacağı ve lezzetli olacağı için isterseniz siz de bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir tencerede su kaynatmak ve kabakları bu suyun içinde 2 dakika beklettikten sonra içi buzlu su dolu olan bir tencereye almak. Kabakları buzlu suyun içinde birkaç dakika beklettikten sonra bunları tek kullanımlık olacak şekilde ayırın ve buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucuya kaldırın.

Bu yazımızda derin dondurucuda kabak nasıl saklanır? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Evde kışlık gıda hazırlığı yaparken bu bilgiler çok işinize yarayabilir. Kabağı kurutarak saklamak isterseniz daha önceden paylaştığımız, yemeklik kabak nasıl kurutulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir