Sulu köfte nedir? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Sulu köfte Türk mutfağının sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Ana malzemesi kıyma olan bu yemeğin yapımı çok kolay olduğu için isteyen herkes rahatlıkla yapabilir. Sulu köftenin pirinçli, bulgurlu, acılı ve patatesli olmak üzere birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu köfte suda piştiği için yağda kızarana oranla hem daha hafif hem de daha lezzetlidir. Bu yemeğin en önemli özelliği suyunu fazla koyarak çorba kıvamında yapabilmenizdir.

Sulu Köfte Nedir?

Sulu köfte adından da anlaşılacağı gibi suda pişirilen bir yemektir. İlk olarak kıyma çeşitli malzemelerle karıştırılarak bir harç hazırlanır. Daha sonra bu köfte harcından küçük parçalar koparılır ve elde yuvarlanarak misket haline getirilir. Bu şekilde hazırlanan köfteler un serpilmiş bir tepsiye alınır ve tepsi sallanarak köftelerin her yerinin una bulanması sağlanır.

Bu şekilde hazırlanan köfteler salçalı suda kaynatılarak pişirilir. Bu yemeği ilk defa yapacak olanlar sulu köfte kaç dakikada pişer diye merak edebilirler. Sulu köftenin pişmesi yaklaşık 20-25 dakika sürer. Köftenin içindeki bulgur ya da pirinçler şiştiğinde yemek olmuş demektir. Sulu köfte yaparken bunun içine istediğiniz baharatları koyarak damak tadınıza uygun hale getirebilirsiniz. Yemeği sulu kıvamda tüketmek isterseniz yapım aşamasında biraz fazla su kullanabilirsiniz. Sulu köfteye pul biber ve kuru nane katarak lezzetini arttırabilirsiniz.

Sulu köfte yapmak oldukça kolaydır. Yapım aşamasında dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Köfteleri yaparken bunları elinizde iyice yuvarlamalı ve kıyma toplarının sıkı olmasını sağlamalısınız. Aksi halde köfteler suda kaynarken dağılabilir. Yemeği yüksek ateşte pişirmeniz halinde de köfteler dağılabileceği için bu konuda dikkatli olmalısınız. Yemeği fazla karıştırmanız halinde de aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. Sulu köfte yapımı için hazırlayacağınız top köfteler çok büyük olmamalı. Bu hem lezzet hem de pişme süresi açısından önemlidir. Yapacağınız köfteler suda kaynarken büyüyeceğinden bunları fındıktan biraz daha büyük parçalarla yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sulu köfte nedir? sorusunun cevabını ve sulu köfte yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaştık. Bu lezzetli köfte çeşidini vereceğiniz özel yemek davetlerinin menüsüne de ekleyebilirsiniz. Yemeği daha zengin bir malzeme ile yapmak isterseniz köftelerin yanı sıra patates de kullanabilirsiniz. Bu şekilde yemek daha sağlıklı ve besleyici olacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir