Yaprak Salamurası Nasıl Yapılır
Mutfak,  Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Yaprak Salamurası Nasıl Yapılır?

Yaprak salamurası nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Kışın yaprak sarması yapmak isteyenler ya dışarıdan salamura yaprak alırlar ya da bunu yazın evde kendileri yaparlar. Siz de evde yaprak salamurası yapmak isterseniz bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Kendi yaptığınız yaprak salamurasında hiçbir katkı maddesi bulunmadığı için bunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yaprak Salamurası Nasıl Yapılır?

Bazı gıdalar bozulmaması için tuzlu su içinde bekletilir. Bu yöntem salamura olarak adlandırılır ve usulüne uygun yapılırsa son derece güvenlidir. Evde yaprak salamurası yapmak isterseniz asma yapraklarının taze olduğu dönemde ihtiyacınız kadar almalısınız. Bu yapraklar çürük ve yırtık olmamalıdır. Salamura yapmak için normal tuz değil kaya tuzu kullanılması gerekmektedir. Salamura yapacağınız yaprakları plastik şişelere ya da cam kavanozlara basabilirsiniz. Cam kavanozlar daha sağlıklı olduğu için bunlardan kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yaprak salamurası yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz önceden paylaştığımız, asma yaprağı salamurası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz. Kışlık gıda hazırlığına yaprak salamurasını da dahil etmek isteyenler için aşağıda, yaprak salamurası tarifi paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo asma yaprağı
  • 1 su bardağı kaya tuzu
  • Su
  • Ağzı kapaklı cam kavanoz

Yaprak Salamurası Yapımı

Asma yapraklarını yıkayın ve bir süzgece alarak sularının süzülmesi için bir süre bekletin. Yapraklardan 10-15 tanesini damarlı yüzleri yukarı bakacak şekilde üst üste koyun. Yaprak demetlerinin ortasına kaya tuzu dökün ve yaprak demetlerini sararak bunları kavanoza sıkı bir şekilde yerleştirin. Tüm yapraklar bitene kadar bu işlemi uygulayın.

En üste kalan tuzdan döktükten sonra önceden kaynattığınız dinlenmiş suyu yavaş yavaş kavanoza aktarın. Yaprakların bozulmaması için tuzlu suyun içinde kalması gerekiyor. Bu nedenle kavanozun kapağını kapatmadan önce üzerine bir ağırlık koymayı ihmal etmeyin. Kavanozun kapağını kapatın ve kavanozları güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edin. Bu şekilde yaklaşık 10 gün içinde yaprak salamurası hazır olacaktır.

Bu yazımızda asma yaprağı salamurası yapmak isteyenlerin işini kolaylaştıracak pratik bilgiler paylaştık. Yaptığınız yaprak salamurasını güneş görmeyen, serin bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: