Makarna Kaç Dakikada Haşlanır?

Makarna Kaç Dakikada Haşlanır

Makarna kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı makarnanın istenen kıvamda pişirilmesi için oldukça önemlidir. Makarna en kolay yapılan yemek çeşididir ve acil durumlarda çoğu kişinin ilk seçeneğidir. Sadesinin yanı sıra yoğurtlu, salçalı ve farklı soslarla yapılan birçok çeşidi vardır. Büyük küçük herkesin sevdiği makarna konusunda herkesin damak tadı farklıdır. Kimimiz makarnayı çok pişmiş severken kimimiz de hafif diri olarak severiz. Makarnanın istediğimiz kıvamda olması için kaç dakikada haşlanacağını bilmemiz gerekiyor.

Makarna Kaç Dakikada Haşlanır?

Makarna kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı makarnanın ve hangi kıvamda pişirilmek istendiğine göre değişebilir. Genelde makarna pişirmek için ideal süre 10 dakika olarak verilmektedir. Bu konuda makarna paketlerinin üzerinde belirtilen süreyi dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Makarnayı çok pişmiş olarak seviyorsanız 15 dakika, hafif diri olarak seviyorsanız 10 dakika haşlamak yeterli olacaktır.

Makarna Kaç Dakikada Pişer?

Makarna haşlamak çok kolay gibi görünse de bazı detaylara dikkat edilmezse makarna bayılabilir, diri kalabilir ya da suda haşlanırken dibi tutabilir. Öncelikle makarnayı haşlamak için geniş bir tencere kullanmalısınız. Tencereye bol su koyduktan sonra suyun kaynaması için beklemeli ve sonrasında kaynayan suyun içine birkaç damla sıvı yağ ve tuz ilave etmelisiniz. Makarnayı haşladığınız suya koyacağınız sıvı yağ sayesinde makarnalar birbirine yapışmadan haşlanacaktır. Eğer soslu makarna pişirecekseniz haşlama suyunu yağ koymayın. Suya koyacağınız yağ makarnaların etrafında bir tabaka oluşturacağı için makarnalar sos ile yeterince kaynaşmayabilir. Böyle bir durumda makarna istediğiniz lezzette olmayacaktır.

Soslu makarna yapacaksanız haşlama süresini 1-2 dakika kısaltabilirsiniz. Makarna haşlandıktan sonra sıcak sos ile buluşacağı için özellikle çok pişmiş makarna sevmeyenler bu konuda dikkatli olmalıdır. Makarnayı haşladıktan sonra ocağın altını kapatın ve hemen bir süzgece alarak sıcak suyunu süzdürün. Aksi halde sıcak suda bekleyen makarna bir süre daha pişeceği için istediğiniz kıvamda olmayabilir. Makarnanın istediğiniz kıvamda olup olmadığını anlamak için ocağın altını kapatmadan önce çatal ile birkaç tane makarna alarak kıvamını kontrol etmenizde fayda var. Bu yazımızda makarna kaç dakikada pişer? diye merak edenler için sorunun cevabını paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak makarnayı istediğiniz kıvamda haşlayarak sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz. Makarna pişirme konusunda pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önceden paylaştığımız makarna pişirmenin püf noktaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.