Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır

Sütlü kahve nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek kahveyi farklı bir lezzette yapabilirsiniz. Türk kahvesi en sevilen sıcak içecek çeşitlerimizden birisidir. Herkesin kahve tercihi farklıdır. Kimimiz sade, kimimiz orta, kimimiz de şekerli ya da az şekerli kahve severiz. Kahveyi sade olarak sevmeyenlerin tercihi de sütlü kahveden yanadır. Bol köpüklü ve sütlü kahve soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak harika bir içecektir. Daha önceden bu güzel içeceği tatmadıysanız ya da evde hiç sütlü kahve yapmadıysanız, sütlü kahve nasıl yapılır? bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü kahve yapımı da normal kahve yapımına benzemektedir. Aradaki fark bu kahvenin içinde süt bulunmasıdır. Bunun dışındaki püf noktaları normal kahve de olduğu gibidir. Sütlü kahve yapmak için de taze kahve kullanmak çok önemlidir. Taze kahve ile yapılan sütlü kahve hem harika kokusu hem de tadı ile sizi memnun edecektir. Türk kahvesi yapımı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, Türk kahvesi nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda sütlü kahve tarifi paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 kahve fincanı süt
  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

Verdiğimiz bu malzeme listesi 1 kişilik sütlü kahve içindir. Yapacağınız kişi sayısına göre bu ölçüyü kullanabilirsiniz. Eğer sütlü kahveyi az kahve bol sütlü olarak yapmak isterseniz 1 tatlı kaşığı yerine 1 çay kaşığı kahve kullanabilirsiniz. Sütlü-şekerli kahve yapmak isterseniz 2 tane küp şeker, sütlü-orta şekerli kahve yapmak isterseniz 1 tane küp şeker, sütlü-az şekerli kahve isterseniz yarım küp şeker kullanabilirsiniz. Toz şeker kullanıyorsanız 1 tane küp şeker yerine 1 çay kaşığı toz şeker ölçüsünü kullanabilirsiniz.

Sütlü Kahve Yapımı

Sütlü kahve yapmak için kullanacağınız süt soğuk olmalı. İlk olarak cezvenin içine sütü koyun ve bunun içine şekeri ilave edin. Süt ve şekeri güzelce karıştırdıktan sonra cezvenin için kahveyi de ekleyin ve bunları birkaç dakika güzelce karıştırın. Daha sonra ocağın altını açın ve şeker eriyene kadar hafifçe karıştırın. Kahve köpürmeye başladığında kaşık yardımı ile üzerindeki köpüğü fincana alın. Sütlü kahveyi birkaç dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın ve sütlü kahveyi fincana koyarak servis yapın. Afiyet olsun.

Sütlü kahve yapımı bu şekilde olup, kullanacağınız süt, kahve ve şeker oranını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Sütü sade olarak içemeyenler için de sütlü kahve iyi bir alternatif olabilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir