Evde Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Evde Patates Cipsi Nasıl Yapılır

Evde patates cipsi nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek kendiniz ve çocuklarınız için sağlıklı bir cips yapabilirsiniz. İncecik ve çıtır çıtır patates cipsini özellikle çocuklar çok severler. Dışarıdan alınan cipsler katkı maddesi içerdiğinden pek de sağlıklı değildir. Çocuğunuzu patates cipsinden uzak tutamıyorsanız evde onun için cips hazırlayabilirsiniz. Evde yapacağınız cips doğal bir içeriğe sahip olduğu için çocuğunuza gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz. Bu yazımızda evde patates cipsi nasıl yapılır? sorusunun cevabını ve konu hakkındaki pratik bilgileri bulabilirsiniz.

Evde Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Evde patates cipsi yapmak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken patatesleri cips yapımına uygun şekilde doğramak ve çıtır çıtır olacak şekilde kızartmak. İşin lezzet sırrı ise patateslere ilave edeceğiniz baharatlardır. İlk olarak cips yapacağınız patateslerin kabuğunu soyun ve bunları güzelce yıkayın. Sonrasında patatesleri ince yuvarlaklar halinde doğramanız gerekiyor. Bu aşama çok önemlidir. Eğer patatesleri kalın olarak doğrarsanız bunlar cips değil sadece patates kızartması olacaktır. Bu nedenle patatesleri, patates soyacağı ya da rendenin büyük tarafı ile çok ince halkalar şeklinde doğrayın. Buradan sonrasında patatesleri yağda kızartabilir ya da fırınlayabilirsiniz. Bu konudaki tercih size bağlı.

Yağda Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Patatesleri yukarıda anlattığımız şekilde hazırlayın. Derin bir kabın içine soğuk su doldurun ve dilimlenmiş patatesleri birkaç dakika bu suda bekleterek nişastalarını giderin. Bir tencerede su kaynatın ve içine 1 yemek kaşığı sirke koyun. Patatesleri birkaç dakika bu suda beklettikten sonra kağıt havlu üzerine alarak kurumaları için bekletin. Sonrasında derin bir tencere ya da tavada yağı kızdırın ve patatesleri tek tek bu yağın içine atın. Patatesler altın sarısı bir renk aldığında bunları delikli kepçe yardımı ile yağın içinden alın ve servis tabağına alarak üzerine istediğiniz miktarda tuz ekin.

Fırında Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Patatesleri dilimleyip nişastasını bırakması için suda beklettikten sonra bunları derin bir kasenin içine alın. Üzerine tuz, yağ ve damak tadınıza uygun baharatlar ilave edin ve hepsini güzelce karıştırın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından fırın tepsisine pişirme kağıdı serin. Patatesleri üst üste gelmeyecek şekilde tek sıra halinde sıralayın. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında kızarana kadar pişirin.

Bu yazımızda evde patates cipsi yapımı hakkında pratik bilgiler paylaştık. Siz de ailecek ağız tadı ile sadece ya da baharatlı patates cipsi yemek isterseniz bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir