Salamura Nedir Nasıl Yapılır?

Salamura Nedir Nasıl Yapılır

Salamura nedir nasıl yapılır? sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Salamura; bazı gıda, sebze ve meyvelerin bozulmadan daha uzun süre dayanması için uygulanan bir yöntemdir. Salamura denince çoğumuzun aklına yaprak ve zeytin gelse de bunların dışında daha birçok gıda salamura yapılmaktadır. Yazın taze ve ucuz olarak alınan birçok gıda kış için salamura yapılarak saklanabilir. Bu şekilde kışın da yaz mevsiminde bulunan meyve ve sebzeleri organik olarak tüketme imkanı bulabilirsiniz. Salamura yapmak için ihtiyacınız olan pratik bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Salamura Nedir Nasıl Yapılır?

Salamura; yiyeceklerin tuzlu suyun içinde bekletilerek fermente edilmesidir. Temeli çok eskilere dayanan bu yöntem sayesinde gıdalar derin dondurucu ya da buzdolabında olmasalar da, uzun süre bozulmadan kalabiliyor. Salamura yapımı için fazla bir malzeme de gerekmiyor. Tek ihtiyacınız olan şey; salamura yapacağınız gıda, tuz ve su. Tabi ki bu tuz normal yemeklik tuz değil kaya tuzu ya da salamura tuzu olarak adlandırılan iri tuz. Salamura yapmak için uygun büyüklükte cam kavanoz da gerekmektedir. Bu kavanozun kapağı sağlam ve sıkı kapanıyor olmalı.

Daha önceden salamura yapmayanlar için salamura yapmanın püf noktaları hakkında da bazı bilgiler paylaşalım. Salamura yapımında kullanacağız tuz oranı toplam ağırlığın %5’i kadar olmalı. Uygulama öncesinde tuzu suyun içinde iyice eritmeniz gerekiyor. Kavanozun içine salamurasını yapmak istediğiniz gıdayı koyun ve üzerine tuzlu suyu ilave ettikten sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Sonrasında kavanozu güneş görmeyen serin bir yere alın. Bu şekilde kavanozun içinde tuzlu suda bekleyen gıdalar bir süre sonra salamura haline gelir.

Hangi Gıdalar Salamura Yapılır?

Salamura denince ilk akla gelenler; peynir, zeytin, turşu ve asma yaprağı olsa da pek çok gıda salamura yapılmaktadır. Uzun süre muhafaza etmek istediğiniz birçok meyve ve sebzeyi salamura yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra et ve balık da salamura yapılarak uzun süre taze olarak muhafaza edilebilir. Salatalık, domates, biber, beyaz lahana, havuç ve salatalık gibi gıdalar en çok salamura yapılan sebzeler arasındadır. Bu yazımızda salamura nasıl yapılır? diye merak edenler için sorunun cevabını paylaştık. Bu pratik yöntem sayesinde siz de yazdan bazı gıdaları salamura yaparak kışın afiyetle tüketebilirsiniz. Salamura yapımında doğal ürünler kullanıldığı için bu tür gıdalar oldukça sağlıklıdır. Evde yaprak salamurası yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, yaprak salamurası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir