Cam Kavanozdan Baharatlık Yapımı

Cam Kavanozdan Baharatlık Yapımı-1

Cam kavanozdan baharatlık yapımı isteyen herkesin evde kolaylıkla yapabileceği bir kendin yap uygulamasıdır. Çoğumuzun mutfağında atılmayı bekleyen cam kavanozlar bulunmaktadır. Bu kavanozları değerlendirmek için yapılan farklı kendin yap çalışmaları bulunmaktadır. Biz bugün sizlere bu uygulamalardan en kolay olanını anlatacağız. Mutfağınızın dekorunu güzelleştirecek bir baharatlık takımı yapmak isterseniz bu uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Cam Kavanozdan Baharatlık Yapımı

Evde kavanozdan baharatlık yapmak isterseniz bunun için tek yapmanız gereken aynı kavanozdan birkaç tane biriktirmek. İsterseniz baharatlıkları farklı boyutlarda da yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Size bahsedeceğimiz pratik uygulama sayesinde hiç desen yapmak ve boyamakla uğraşmadan kavanoza harika süslemeler yapabilirsiniz. Cam kavanozdan baharatlık yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz boyutta cam kavanozlar
  • Desenli bant
  • Makas

Kırtasiye ve hobi malzemeleri satan yerlerde istediğiniz renk ve desende bantla bulabilirsiniz. Uygulamanın yapımında her türlü düz ve şeffaf cam kavanoz kullanılabilir.

Cam Kavanozdan Baharatlık Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce cam kavanozun üzerinde yapışkanlı etiket varsa bunu çıkarmanız gerekiyor. Etiketi çıkardıktan sonra kavanozu güzelce yıkayıp kurulayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından cam kavanozdan baharatlık yapımına başlayabilirsiniz.

  • Desenli banttan istediğiniz büyüklükte üçgen şeklinde parçalar kesin. Bu parçaları kavanozun üst tarafına yapıştırın. Bu şekilde her kavanozun üzerine aynı ya da farklı desenli bantlarla kolayca desen yapabilirsiniz.
  • İsterseniz bandı üçgen yerine farklı şekillerde de kesebilirsiniz.
  • Kavanozun ağız kısmı yerine üzerine desenli bant ile küçük ve zarf süslemeler de yapabilirsiniz.
  • Desenli banttan makas yardımı ile uzun bir şerit kesebilir ve bunu kavanozun üst ya da orta kısmına yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde ortası desenli, zarif bir cam baharatlık yapmanız mümkün.

Aynı yöntemi uygulayarak baharatlık dışında mumluk, vazo ya da kalemlik gibi dekoratif süsler de yapabilirsiniz. Düz cam vazonuz varsa bunu da desenli bant ile süsleyerek daha şık bir hale getirebilirsiniz. Evde cam baharatlık yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız örnek çalışmadan ilham alabilirsiniz.

Cam Kavanozdan Baharatlık Yapımı
Cam Kavanozdan Baharatlık Yapımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir