Zeytinyağı Şişesi Nasıl Temizlenir?

Zeytinyağı Şişesi Nasıl Temizlenir

Zeytinyağı şişesi nasıl temizlenir? sorusunun cevabı hem hijyen hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Yemek ve salata yapımında kullandığımız zeytinyağını cam şişelerde muhafaza ederiz. Genelde dar ağızlı bir yapıya sahip olan yağ şişelerini temizlemek biraz zor olmaktadır. Uzun süre temizliği ihmal edilmişse işiniz daha da zorlaşır. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanarak siz de yağ şişesini kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Zeytinyağı Şişesi Nasıl Temizlenir?

Zeytinyağı şişesini temizlemek için genelde sıcak su ve bulaşık deterjanı tercih edilmektedir. İçinde gıda muhafaza edilen cam şişe ve kavanozları deterjanla temizlediğinizde çok iyi durulamanız gerekmektedir. Aksi halde şişenin içinde kalan deterjan kalıntıları yağa da geçebilir. Böyle bir risk almamak için zeytinyağı şişesini bulaşık deterjanı ya da başka kimyasal madde ile temizlemek yerine doğal ürünler kullanabilirsiniz. Bu doğal ürünlerin başında limon, sirke, soda ve karbonat gelmektedir.

Limon ile Zeytinyağı Şişesi Temizleme

Zeytinyağı şişesinin içinde yağ bitti ise yenisini koymadan önce bunun içini temizlemeyi ihmal etmeyin. Şişenin içine su doldurun ve içine birkaç damla limon suyu damlatın. Bu şekilde bir gün bekletin ve ertesi gün içindekini boşaltarak şişeyi güzelce durulayın. Limon asit içerdiğinden şişenin içindeki yağ kalıntılarının sökülmesini kolaylaştıracaktır. Şişenin dışındaki yağı temizlemek için de sıcak deterjanlı su kullanabilirsiniz. Bu şekilde zeytinyağı şişesinin içi de dışı da tertemiz olacaktır.

Sirke ve Tuz ile Zeytinyağı Şişesi Temizleme

Zeytinyağı şişenin temizliği için sirke ve tuz da kullanılabilir. Yağ şişesinin içine biraz su, sirke ve tuz koyun. Sonrasında şişeyi güzelce çalkalayın. Yapacağınız bu pratik uygulama sayesinde şişenin içi hem temiz hem de daha parlak olacaktır. Uygulama sonrasında şişenin içini güzelce çalkalayarak durulamayı unutmayın.

Zeytinyağı şişesini bir süredir temizlemeyi ihmal ettiyseniz bunu temizlemek için daha etkili bir yöntem uygulamanız gerekmektedir. Zeytinyağı şişesinin içine biraz su, bulaşık deterjanı ve pirinç koyun. Sonrasında şişeyi güzelce çalkalayın. İçindeki pirinç taneleri sayesinde şişenin dip ve ağız kısmı da kolaylıkla temizlenecektir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi deterjan ile şişeyi temizledikten sonra çok iyi durulamanız gerekiyor.

Bu yazımızda yağ şişesi nasıl temizlenir? sorusunun cevabını paylaştık. Bu yöntemlerden istediğinizi uygulayarak siz de yağ şişelerini kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Yağ şişelerini düzenli olarak temizlemezseniz dipteki kalıntılar nedeni ile yağın tadı bozulabilir. Uzun süre temizlenmeyen şişeler daha kirli ve mat olacağı için işinizi zorlaştırmamak adına şişe her boşaldığında temizlemeyi ihmal etmeyin.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir