Bezelye Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Bezelye derin dondurucuda nasıl saklanır? diye merak edenler için yazımızda bu sorunun cevabını paylaşıyoruz. Bahar aylarının sevilen sebzelerinden olan bezelyeyi kışında tüketmek isterseniz, pazardan ihtiyacınız kadar alarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Bezelye seven çoğu kişi kışın da hazır bezelye konservesi kullanmaktadır. Dışarıdan alınan bu tür gıdalar katkı maddesi içermesinin yanı sıra lezzet olarak da tazesi gibi olmamaktadır. Günümüzde birçok kişi sebze ve meyveleri mevsiminde taze ve ucuzken alarak derin dondurucuda muhafaza etmektedir. Bezelye de derin dondurucuda saklanabilen bir sebzedir. Siz de bezelyeyi derin dondurucuda güvenli bir şekilde saklamak isterseniz bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Bezelye Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Bezelyeyi çürütmeden uzun süre muhafaza etmek isteyenler, bezelye nasıl saklanır? diye merak edebilirler. Bezelye buzdolabında 5 gün boyunca saklanabilir. Bu süre içinde kullanılmazsa çürümeye başlayacaktır. Eğer bezelyeyi hemen tüketmeyecekseniz emniyetli bir şekilde muhafaza etmek için derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. Aşağıda bahsedeceğimiz bezelye saklama yöntemlerinden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Derin dondurucuda saklayacağınız bezelyeler taze ve çürüksüz olmalıdır. Bezelyeyi mevsiminde taze ve ucuzken alıp bunu anlatacağımız şekilde derin dondurucuya koyarak 12 aya kadar taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bezelyeyi Doğrudan Derin Dondurucuya Koyma

Bezelyeyi doğrudan derin dondurucuya koymak isterseniz ilk olarak bezelyeleri güzelce ayıklayın. Daha sonra çeşmenin altında yıkayın ve süzgece alarak suyunu süzmesi için bir süre bekletin. Bezelyeler kuruduktan sonra bunları birer porsiyonluk olacak şekilde ayırın. Bunları buzdolabı poşetlerine koyun ve içlerinde hava kalmayacak şekilde vakumladıktan sonra poşetlerin ağzını sıkıca kapatın. Bezelyelerin hepsini bu şekilde poşetledikten sonra derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. Uyguladığınız bu yöntem sayesinde bezelyeyi kullanacağınız zamana kadar güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Bezelyeyi Şoklayarak Derin Dondurucuya Koyma

Bezelyeyi 1 yıl boyunca taze bir şekilde derin dondurucuda muhafaza etmek isterseniz bunları şokladıktan sonra dondurucuya kaldırabilirsiniz. Bunun için bezelyeleri ayıklayın ve güzelce yıkayın. Daha sonra genişçe bir tencerede su kaynatın. Başka bir tencerenin içine de soğuk su ve buz doldurun. Bezelyeleri kaynayan suyun içine alın ve 3 dakika bekletin. Daha sonra bezelyeleri delikli bir kepçe yardımı ile kaynar suyun içinden alıp, buzlu suyun içine koyun. Bu şekilde 3 dakika beklettikten sonra bunları birer pişirimlik porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin içindeki havayı alıp ağızlarını sıkıca kapattıktan sonra bunları derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Bu yazımızda derin dondurucuda bezelye saklamak için uygulayabileceğiniz pratik yöntemleri anlattık. Bunlardan istediğinizi uygulayabilirsiniz. Her iki yöntemle de bezelyeleri kışın kullanmak için güvenli bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün. Bamyayı uzun süre taze olarak muhafaza etmek isterseniz daha önceden paylaştığımız derin dondurucuda bamya nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir