Tuzlu Kurabiye Hamuruna Nasıl Şekil Verilir?

Tuzlu Kurabiye Hamuruna Nasıl Şekil Verilir

Tuzlu kurabiye hamuruna nasıl şekil verilir? sorusunun cevabı ev yapımı kurabiyelerin lezzeti ve görünümü açısından önemlidir. Ev yapımı kurabiye daha sağlıklı ve ekonomik olduğu için günümüzde pek çok kişi kurabiyeyi evde yapmaktadır. Kurabiye yaparken bunlara verilen şekillerin kıvamlarını da etkilediği unutulmamalıdır. Bu yazımızda evde yapacağınız tuzlu kurabiyelere nasıl şekil verebileceğinizden bahsetmek istiyoruz. Çay saatlerinde misafirlerinizden lezzeti ve görünümü ile tam not alan kurabiyeler yapmak isterseniz konu hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tuzlu Kurabiye Hamuruna Nasıl Şekil Verilir?

Evde tuzlu kurabiye yapanların en çok kullandığı şekil halkadır. Kurabiye hamuruna halka şekli vermek için tek yapmanız gereken hamurdan bir parça koparmak ve bunu düz bir zemine koyup elinizle bastırarak hamuru şerit haline getirmek. Sonrasında bu şeridin iki ucunu birleştirerek halka şekli verebilirsiniz. Halka şeklindeki bu kurabiyelerin üzerine susam ya da çörek otu serpebilirsiniz.

Tuzlu kurabiye hamuruna verilen şeklin kıvamını da etkileyeceğinden bahsetmiştik. Kurabiye hamurunu ince bir şekilde açar ya da bu hamurdan ince şeritler halinde parçalar hazırlayıp saç örgüsü şeklinde örerseniz, tuzlu kurabiye kıtır kıtır olacaktır. Bisküvi kıvamında tuzlu kurabiye yapmak isterseniz hamuru hazırladıktan sonra bunu ince olarak açıp, kurabiye kalıplarını kullanarak istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Tuzlu kurabiye hamurundan bir ya da iki parmak kalınlığında çubuklar da yapabilirsiniz. Bu şekil özellikle baharatlı-tuzlu kurabiyelerde sıkça kullanılmaktadır. Tuzlu kurabiye hamuruna kolay şekil vermek için bu hamurdan şeritler yapabilirsiniz. İnce şeritler halindeki hamurları dilediğiniz gibi bükerek, ikili, üçlü ya da dörtlü olarak örerek harika kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.

Kurabiye hamuruna harf şekli vererek değişik tasarımlar oluşturabilirsiniz. Tuzlu kurabiye hamurundan cevizden biraz daha küçük bir parça koparıp bunu üzerine elinizle bastırarak yaprak veya başka bir şekil verebilirsiniz. Kurabiye hamuruna kalp, çiçek ya da kelebek şekilleri vererek hem mideye he de göze hitap eden harika kurabiyeler yapabilirsiniz.

Bu yazımızda kurabiye hamuruna verebileceğiniz şekiller hakkında bilgiler paylaştık. Bu konuda daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda bazı örnek, tuzlu kurabiye şekilleri paylaşıyoruz. Siz de evde tuzlu kurabiye yapacağınız zaman bunlara benzer şekiller yapmayı deneyebilirsiniz. Evde lezzetli kurabiyeler pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, kurabiye yapmanın püf noktaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Tuzlu Kurabiye Hamuruna Nasıl Şekil Verilir-1
Tuzlu Kurabiye Hamuruna Nasıl Şekil Verilir-1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir