Gazete Kağıdından Nasıl Kelebek Yapılır?

Gazete Kağıdından Nasıl Kelebek Yapılır

Gazete kağıdından nasıl kelebek yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabı olabilecek kendin yap çalışmasını bulabilirsiniz. Kağıttan yapılan kelebekler dekorasyonda sıkça kullanılmaktadır. Renkli kağıtlarla yapılan kelebekler sayesinde evinizin dekorunu daha şık bir hale getirebilirsiniz. Bugün siz kağıttan kolay kelebek yapabileceğiniz bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Evde kıyıda köşede atılmayı bekleyen gazete kağıdı ve dergiler varsa bunları kağıt kelebek yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Gazete Kağıdından Nasıl Kelebek Yapılır?

Evde gazete kağıdından kelebek yaparak hem artık kağıtları değerlendirebilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Aynı ya da farklı boylarda yapacağınız sevimli kelebekleri çocuk ve bebek odasının dekorasyonunda da kullanabilirsiniz. Kağıt kelebek yapmak için önce kağıdın üzerine istenen boyutta bir kelebek çizilir ve daha sonra bu makas ile kesilerek istenen şekilde bir kelebek yapılır. Bugün anlatacağımız çalışma ise biraz daha farklı. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan uygulamanın yapılışına geçelim.

Gerekli Malzemeler

 • Gazete kağıdı
 • Kelebek kalıbı
 • Kalem
 • Makas
 • Bir parça ip
 • Yapıştırıcı

Gazete Kağıdından Kelebek Yapımı

Gazete kağıdından kelebek yapmak için öncelikle bir kelebek kalıbı lazım. Bir kartona istediğiniz boyutta kelebek çizdikten sonra bunu makas ile kesin. Eğer bu konuda çizim yeteneğinize güvenmiyorsanız aşağıdaki kelebek kalıbının çıktısını alarak bunu bir kartona çizip kalıbı kolaylıkla yapabilirsiniz. Buradan sonrasında aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • Kalıbı gazete kağıdının üzerine yerleştirin ve etrafından kalem ile geçerek çizin.
 • Daha sonra bu çizginin üzerinden makas ile dikkatli bir şekilde kesin.
 • Bu şekilde 3 tane kağıt kelebek yaptıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Bu aşamada gazete kağıdından yaptığınız kelebekleri üst üste koyun ve ortalarından yapıştırın.
 • Kelebekleri yapıştırdığınız yere ipi birkaç kat sararak bağlayın. Bu şekilde kelebeğin antenlerini de yaptıktan sonra en üstteki kelebeğin kanatlarını ortaya doğru kıvırarak biraz havaya kalkmasını sağlayın.
 • Tüm bu aşamalardan sonra gazete kağıdından kelebek yapımı tamamdır.

İsterseniz uygulamanın yapımında gazete kağıdı yerine el işi kağıdı ya da fon kartonu da kullanabilirsiniz. Parlak renkteki kağıtlarla yapacağınız kelebekleri özel günlerde evinizi süslemek için de kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı evde denemek isteyenlerin konu hakkında daha iyi fikir sahibi olmaları için aşağıda kağıttan kolay kelebek yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Evde gazete kağıdı ile güzel bir çiçek tasarlamak isterseniz daha önceden paylaştığımız, gazete kağıdından nasıl çiçek yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Gazete Kağıdından Nasıl Kelebek Yapılır-1
Gazete Kağıdından Nasıl Kelebek Yapılır-1
Gazete Kağıdından Nasıl Kelebek Yapılır-2
Gazete Kağıdından Nasıl Kelebek Yapılır-2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir