Kurabiye Nasıl Saklanır?

Kurabiye Nasıl Saklanır

Kurabiye nasıl saklanır? sorusunun cevabı bu lezzetli hamur işini evde taze olarak muhafaza etmek için önemlidir. Kahvaltı ve çay saatlerimizin sevilen hamur işlerinden olan kurabiye herkes tarafından çok sevilmektedir. Evde kurabiye yaparken bunu daha sonra da yemek için genelde fazla olarak yaparız. Bazen yanlış saklama koşulları nedeni ile kurabiye bozulabilir ya da kötü bir koku oluşabilir. Kurabiye saklarken bu tür sorunlarla karşılaşmamak için yazımızda bahsedeceğimiz pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Kurabiye Nasıl Saklanır?

Tatlı, tuzlu, baharatlı, meyve parçacıklı olmak üzere birçok farklı kurabiye çeşidi bulunmaktadır. Her kurabiye aynı malzeme ile yapılmadığı için aynı şekilde muhafaza edilmez. Bazı kurabiyelerin içinde çikolata parçacıkları olduğundan bunların erimemesi için serin bir yerde muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Serin bir yer derken buzdolabını kastetmiyoruz. Çünkü kurabiyeyi buzdolabına koyarsanız sertleşecektir. Bunun yerine kurabiyeyi güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Kurabiyeleri saklamak için kullanacağınız kaplarda tazeliğini korumak açısından oldukça önemlidir. Plastik ya da silikon kapaklı saklama kapları, Ağzı kapaklı cam kavanoz ya da teneke kutular kurabiye saklamak için ideal kapladır. Uygun saklama kabı kullanarak oda sıcaklığında muhafaza edeceğiniz kurabiyeler 7 gün boyunca taze olarak saklanabilir. Sakladığınız kurabiyelerin sertleştiğini fark ederseniz saklama kabı ya da kavanozun içine bir parça elma koyarak bunların tekrar yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde yaptığınız kurabiyeleri sonradan yemek için saklayacaksanız bunları fırından çıkardıktan sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Kurabiyeleri sıcakken kapalı bir kabın içine koymak nemlenmesine ve bozulmasına neden olabilir. Böyle bir aksilikle karşılaşmamak için bunlar soğuyana kadar bekleyin.

Kurabiyeleri taze olarak saklamak kadar bunların lezzetini ve kokusunu da korumak gerekir. Farklı malzemelerle yapılmış olan kurabiyeleri özelliklerine uygun olarak ayrı ayrı kaplara koyarak muhafaza etmelisiniz. Aksi halde kurabiyelerin kokusu birbirine karışacaktır. Bu durum baharatlı ve meyveli kurabiyelerde ayrı bir önem taşır. Evde onca emek vererek pişirdiğiniz kurabiyelerin harika kokusunu bozmamak için bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu yazımızda kurabiye saklama yöntemleri hakkında bilgiler paylaştık. Evde yapılan ya da dışarıdan satın alınan tüm kurabiye çeşitleri için bu yöntemler geçerlidir. Evde kurabiye yaparken bunu doğru bir şekilde pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız, kurabiye kaç dakikada pişer yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir