Milföy Hamuru Nedir?

Milföy Hamuru Nedir

Milföy hamuru nedir, milföy hamuru ile neler yapılır? bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Evde kısa sürede kolay bir şekilde börek yapmak isteyenlerin tercihi olan bu hamur evde hazırlanabileceği gibi dışarıdan hazır olarak da alınabilir. Milföy hamuru piştiğinde kat kat kabaran ve çıtır lezzeti ile ağızda dağılan değişik bir hamur çeşididir. Bu hamurun yapımı normal hamurdan farklı olduğu için pişerken puf puf kabarmaktadır. Günümüzde birçok kişi pratik kullanımı nedeni ile milföy hamuru tercih etmektedir. Daha önceden bu harika lezzetle tanışmadıysanız yazımızda paylaşacağımız pratik bilgiler işinize yarayacaktır.

Makale İçeriğinde Neler Var

Milföy Hamuru Nedir?

Milföy hamuru mayalanmaz. İçeriğinde un, tuz, su ve margarin bulunur. İlk olarak un, su ve tuz ile hamur hazırlanır. Daha sonra bu hamur açılır ve arasına margarin koyularak katlanır. 6 defa açılan ve 6 defa margarin ile katlanan milföy hamuru her işlem sonrasında buzdolabında bekletilir. Uygulanan bu işlem sayesinde hamur mayalanmış olur. Aynı zamanda da aralara hava dolduğu için milföy hamuru piştiği zaman kat kat kabarır.

Milföy Hamurundan Neler Yapılır?

Milföy hamurunu evde hazırlamak zor ve zahmetlidir. Bu nedenle isterseniz marketlerde hazır olarak satılan milföy hamurundan alabilirsiniz. Şimdi gelelim milföy hamurundan neler yapılır? sorusunun cevabına. Bu hamurla genelde börek yapılsa da farklı yemek ve tatlı çeşitlerinin yapımında da milföy hamuru kullanılmaktadır. Milföy hamurundan patatesli, peynirli, sebzeli ya da damak tadınıza uygun başka iç harçları kullanarak börek yapabilirsiniz. Milföy hamurundan üçgen ya da kare şeklinde börekler yapabileceğiniz gibi isterseniz uzun rulo şeklinde börekler de yapmanız mümkün.

Milföy hamurunu pişirdikten sonra bunun içine muhallebi koyup, üzerine de sos dökerek kolay bir şekilde pasta yapabilirsiniz. Bu hamurdan tatlı ya da tuzlu kanepeler yaparak özel davetlerde misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Milföy hamuru ile mantı ya da pizza da yapılabilir. Kısacası bu hamurdan damak tadınıza uygun tatlı ve tuzlu birçok farklı çeşit yapmanız mümkün.

Milföy hamurunu kullanmadan yarım saat kadar önce bunu dışarı çıkarmalısınız. Hamur oda sıcaklığında yumuşadıktan sonra buna istediğiniz gibi şekil verip, içine kendi zevkinize uygun malzemeler koyabilirsiniz. Bu yazımızda milföy hamuru hakkında bazı bilgiler paylaştık. Evde kolay bir şekilde börek, tatlı ya da pasta yapmak isterseniz siz de bu hamuru kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir