Milföy Hamurundan Börek Nasıl Yapılır?

Milföy Hamurundan Börek Nasıl Yapılır

Milföy hamurundan börek nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Milföy hamuru ile yapılan börekler kabarık ve lezzetli olmaktadır. Evde milföy hamuru hazırlamak biraz zor olduğundan isterseniz bunu dışarıdan alabilirsiniz. Marketlerden alacağınız milföy hamurunu derin dondurucuda kullanacağınız zamana kadar muhafaza edebilirsiniz. Acil durumlarda hemen milföyü dolaptan çıkarıp kolay bir şekilde lezzetli bir börek hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda milföy hamuru ile börek yapmak için ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgiler paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Milföy Hamurundan Börek Nasıl Yapılır?

Milföy hamurundan börek yapmak oldukça kolaydır. Bu konuda ilk yapmanız gereken böreği yapmadan yarım saat önce hamuru dolaptan çıkarmak ve oda sıcaklığında çözülmesini sağlamak. Eğer bunu yapmazsanız hamuru açarken ve pişirirken sorunla karşılaşabilirsiniz. Hamur yumuşadıktan sonra bunu mutfak tezgahının üzerine alın ve merdane yardımı ile biraz açarak inceltin.

Milföy hamurundan küçük börekler yapacaksanız bunları bıçak ile ortadan bölerek küçültebilirsiniz. Hamura şekil verdikten sonra böreğin iç harcını hazırlayın. İç harcı için peynir, sosis, domates, biber, ıspanak, patates gibi istediğiniz her türlü malzemeyi kullanabilirsiniz. İç harcını hazırladıktan sonra bundan biraz alın ve milföy hamurunun ortasına koyarak yaydırın. Daha sonra hamuru katlayın ve uçlarına parmaklarınızla hafifçe bastırarak kapanmasını sağlayın. Bu aşamada böreğe üçgen ya da kare istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Böreklerin içini doldurduktan sonra bunları pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayın. Eğer börekleri birbirine yakın olarak tepsiye koyarsanız bunlar pişerken kabaracağı için arada pişmeyen yerler kalabilir. Börekleri tepsiye sıraladıktan sonra bunların üzerine bir fırça yardımı ile yumurta sarısı sürün. İsterseniz susam ya da çörek otu serpin.

Milföy Kaç Dakikada Pişer?

Daha önceden milföy hamurundan börek yapmamış olanlar, milföy kaç dakikada pişer? diye merak edebilirler. Milföy hamuru ile yapılan böreklerde hangi iç harcı kullanılırsa kullanılsın bunlar aynı sürede pişer. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 20 dakika içinde börek pişecektir. Bu yazımızda verdiğimiz bilgilerden faydalanarak siz de evde kısa sürede lezzetli bir börek yaparak sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile yiyebilirsiniz. Milföy hamuru ile neler yapılır? bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, milföy hamuru nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir