Izgara Köfte Nasıl Yapılır?

Izgara Köfte Nasıl Yapılır

Izgara köfte nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra evde sevdiklerinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Izgara köfte normal yağda kızaran köftenin mangal ya da ızgarada pişirilen çeşididir. Izgarada yapılan köfte yağda kızarana oranla daha hafif olmaktadır. Her iki köftenin yapım aşaması birbirine benzese de kullanılan malzemeler biraz daha farklıdır. Bu yazımızda vereceğimiz lezzet sırrını uygulayarak siz de lezzeti dışarıdakileri aratmayan harika bir köfte pişirebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Izgara Köfte Nasıl Yapılır?

Izgara köftenin harcı hazırlanırken hem dana hem de koyun kıyması bir arada kullanılır. Köftelerin yumuşak olarak pişmesi ve lezzetli olması için bu kıyma biraz yağlı olmalıdır. Izgara köfte yaparken yumurta ve maydanoz gibi malzemeler kullanılmaz. Ayrıca köftenin içindeki ekmek oranı fazla olmamalıdır. Bu pratik bilgiler, ızgara köftenin lezzet sırrı olarak aklınızda bulunsun. Evde bu harika lezzeti denemek isteyenler için aşağıda ızgara köfte tarifi paylaşıyoruz.

Izgara Köfte Tarifi

Evde lezzeti ve yumuşacık bir köfte pişirmek isterseniz bu konudaki pratik bilgiler için daha önceden paylaştığımız köfte nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo köftelik kıyma
  • 1 tane kuru soğan
  • 1 dilim bayat ekmek için
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kimyon

Izgara köfte yapımında kullanacağınız baharat oranını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Izgara Köfte Yapılışı

Ön hazırlık aşaması olarak soğanın kabuğunu soyun ve rendeleyin. Bayat ekmek içini de elinizle güzelce ufalayın. Sonrasında derin bir kabın içine kıymayı ve diğer malzemeleri alın. Bunların hepsini güzelce yoğurun. Hazırladığınız köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar koparın ve bunları elinizde yuvarladıktan sonra hafifçe bastırarak yassılaşmalarını sağlayın. Köftelere şekil verirken kıymanın elinize yapışmaması için bir kaba su koyup, elinizi suya batırırsanız şekil verirken zorlanmazsınız.

Izgara köfteleri yaptıktan sonra bunların kıvam alması için pişmeden önce dinlenmesi gerekiyor. Bir tabağa sıraladığınız köfteleri 2 saat kadar buzdolabında dinlendirdikten sonra ızgara köfte yapımına geçebilirsiniz.

Bu aşamada köfteleri pişirmek için teflon bir tava ya da ızgarada kullanabilirsiniz. Burada önemli olan ızgaranın iyice ısındıktan sonra üzerine köftelerin koyulmasıdır. Bu şekilde köfteler daha kısa sürede pişecektir. Köftelerin önce bir tarafını daha sonra da diğer tarafını pişirin ve bunları servis tabağına alın. Afiyet olsun.

Evde ızgara köfte yapımı bu şekilde olup, verdiğimiz pratik bilgileri uygularsanız sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile ızgara köfte yemenin tadına varabilirsiniz. Izgara köftenin yanına biber ve domates de közleyerek lezzetini arttırabilirsiniz. Bu enfes köfteleri pilav ve ayran ile birlikte servis yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir