Tavuğa Hangi Baharatlar Yakışır?

Tavuğa Hangi Baharatlar Yakışır

Tavuğa hangi baharatlar yakışır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Tavuk eti kırmızı ete oranla daha sağlıklı ve ucuz olduğu için günümüzde en çok tercih edilen et çeşididir. Kızartması, haşlaması ve sulu yemeği yapıldığı için yemek menülerimizde çoğunlukla tavuk bulunur. Tavuğun lezzetli bir şekilde pişmesi için taze olması, uygun malzemelerle ve doğru yöntemle pişirilmesi gerekmektedir. Bu uygun malzemeler arasında baharatlar önemli bir yer tutmaktadır. Pişireceğiniz yemeğin lezzetli ve iştah açıcı olmasını isterseniz tavuk etine yakışan baharatlar kullanabilirsiniz.

Tavuğa Hangi Baharatlar Yakışır?

Tavuğu sote, ızgara ya da sulu yemek olarak pişirebilirsiniz. Bu yemek çeşitlerinden hangisini yaparsanız yapın, uygun baharatlarla lezzetini arttırabilirsiniz. Birçok yemeğin yapımında lezzeti arttırmak ve iştahı açmak için baharat kullanılmaktadır. Tüm yemeklerde olduğu gibi tavuk etine de fazla baharat koyulmamalıdır. Aksi halde pişireceğiniz tavuk lezzetli olmak yerine kötü bir tada sahip olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için aşağıda paylaşacağımız bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Karabiber

En çok kullanılan baharatlar arasında bulunan karabiber, beyaz ete de yakışan bir baharattır. Pişireceğiniz tavuk yemeğine biraz toz ya da tane karabiber koyarak daha iştah açıcı ve lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Karabiber yoğun bir koku ve acımsı bir tada sahip olduğu için gereğinden fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Kimyon

Yemeklerde sıkça kullandığımız bir baharat çeşidi olan kimyonun yoğun bir tadı vardır. Bu özelliği nedeni ile kararında kullanılması gerekmektedir. Tavuk sote yaparken biraz kimyon kullanarak etin lezzetini arttırabilirsiniz. Kimyonu fazla kullanmanız halinde tavuk eti acımsı bir tat alacağı için bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Kekik

Kekiğin kırmızı ete çok yakışan bir baharat olduğunu bilmeyen yoktur. Bu baharat tavuk etine de ayrı bir lezzet kattığı için ızgarada tavuk yapacağınız zaman bunun terbiyesinin içine biraz da kekik koyabilirsiniz.

Pul Biber

Acılı yemeklerden hoşlanıyorsanız yapacağınız sulu tavuk yemeğine biraz pul biber ilave edebilirsiniz. Tavuk sote ve tavuk şiş yaparken de pul biber kullanarak tavuk etini daha iştah açıcı bir hale getirebilirsiniz.

Toz Kırmızı Biber

Tavuk etini pişirmek için hazırladığınız terbiyenin içine biraz toz kırmızı biber katarak hem renginin hem de lezzetinin daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.

Köri

Tavuk etine yakışan baharatlar denince çoğumuzun aklına köri de gelmektedir. Bugüne kadar tavuk etini köri ile yapmadıysanız tavuk eti kavururken içine biraz da köri ilave ederek  yapacağınız yemeğin lezzetini arttırabilirsiniz.

Bu yazımızda tavuğa hangi baharatlar koyulur? sorusunun cevabı olabilecek lezzet sırlarını sizlerle paylaştık. Siz de doğru baharatları uygun oranlarda kullanarak pişireceğiniz tavuğu daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Tavuğu yumuşak ve lezzetli olarak pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız tavuk nasıl yumuşak kızartılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir