Barbunya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Barbunya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Barbunya derin dondurucuda nasıl saklanır? bunu öğrenerek siz de her zaman elinizin altında taze barbunya bulunmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde tüm gıdaları her mevsim bulmak mümkün olsa da bunlar mevsimi dışında hem pahalı hem de organik olmamaktadır. Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler bazı sebzeleri mevsiminde taze olarak alıp bunları derin dondurucuda saklamaktadır. Böylece her mevsim istenen gıda sağlıklı bir şekilde tüketilmektedir. Barbunya da bu gıdalardan birisidir. Daha önceden derin dondurucuda barbunya saklamadıysanız bu konuda ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Barbunya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Güvenli bir şekilde derin dondurucuda barbunya saklamak istiyorsanız bunun için taze ve çürük olmayan barbunyaları tercih etmelisiniz. Pazardan aldığınız barbunyaları birkaç küçük işlemden geçirdikten sonra derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. Ön hazırlık aşamasını eksiksiz olarak yaparsanız derin dondurucuda barbunyayı 12 ay boyunca taze olarak saklamanız mümkün. Barbunya saklama yöntemleri konusunda iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan ilki bunları çiğ olarak dondurucuya kaldırmak diğeri ise şoklama yapmak. Bu yöntemleri nasıl uygulayacağınızı aşağıda anlatıyoruz.

Barbunyayı Poşetleyerek Dondurucuda Saklama

Aldığınız barbunyaların içini çıkardıktan sonra bunları çeşmenin altında güzelce yıkayın ve suyunu süzmesi için bir süzgeçte bekletin. Barbunyalar suyunu süzdükten sonra bunları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın ve buzdolabı poşetine koyun. Poşetin içindeki havayı bir pipet kullanarak ya da elinizle bastırarak aldıktan sonra poşetin ağzını sıkıca kapatın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından barbunyaların bulunduğu poşetleri dondurucuya koyabilirsiniz.

Barbunyayı Şoklayarak Derin Dondurucuda Saklama

Şoklanan sebzeler hem lezzet hem de renk olarak ilk halini koruyabildiği için barbunyayı şoklayarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken barbunyaların içini çıkarmak. Sonrasında bir tencereye su doldurun ve bunu ocakta kaynatın. Başka bir tencerenin içine de soğuk su ve buz koyun. Ocaktaki su kaynadıktan sonra içine barbunyaları alın ve 5 dakika kaynar suyun içinde tutun. Daha sonra barbunyaları delikli bir kepçe yardımı ile sıcak suyun içinden alarak buzlu suyun içine koyun. Bu suda 10 dakika beklettiğiniz barbunyaları tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak yukarıda anlattığımız şekilde havası alınmış buzdolabı poşetlerine koyarak dondurucuya kaldırın.

Bu yazımıza barbunya dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını ve bu konuda uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaştık. Taze olarak aldığınız barbunyayı ister çiğden, ister şoklayarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Taze mısırı dondurucuda saklamak isterseniz bunun için uygulayabileceğiniz yöntemleri öğrenmek için daha önceden paylaştığımız mısır derin dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir