Tereyağı Nasıl Saklanır
Mutfak,  Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Tereyağı Nasıl Saklanır?

Tereyağı nasıl saklanır? sorusunun cevabı bu yağı taze bir şekilde tüketmek için oldukça önemlidir. Tereyağı sabah kahvaltılarında, yemek ve hamur işi yapımında sıkça tercih edilen bir yağ çeşididir. Sağlık ve lezzet açısından nasıl ki kaliteli tereyağı almaya özen gösteriyorsak bu yağı taze olarak saklamaya da dikkat etmeliyiz. Aksi halde yanlış saklama koşulları nedeni ile tereyağı o çok sevdiğimiz lezzetini ve rengini kaybedip, bozulacaktır. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgiler sayesinde siz de  tereyağını evde güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Tereyağı Nasıl Saklanır?

Tereyağı nasıl saklanır? diye merak ediyorsanız ilk olarak tereyağı saklama yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Tereyağının tazeliğini muhafaza edebilmesi için hava alamayacağı şekilde poşetlenmiş olarak buzdolabı ya da derin dondurucuda saklanması gerekmektedir. Aksi halde yağ bozulacağı için verdiğiniz para da boşa gidecektir. Tereyağını derin dondurucuda saklamak en ideali olsa da böyle bir imkanınız yoksa paketinden hiç çıkarmadan buzdolabına koymalısınız. Eğer tereyağını buzdolabında daha uzun süre saklamak isterseniz o zaman salamura yaparak ya da eriterek saklayabilirsiniz.

Tereyağı Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Tereyağını kısa sürede tüketebileceğiniz miktarda ise bunu buzdolabında 1 haftaya kadar taze bir şekilde saklamanız mümkün. Tereyağını hazır paket içinde aldıysanız bunu paketinden hiç çıkarmadan buzdolabına koymalısınız. Eğer açıkta tereyağı aldıysanız bunu hava almayacağı bir şekilde güzelce paketledikten sonra buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Tereyağı Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Tereyağını fazla miktarda aldıysanız bunu uzun süre taze olarak saklayabilmek için derin dondurucuya koyabilirsiniz. Tereyağını hava almayacak şekilde paketledikten sonra bunu derin dondurucuda -18 derecede 1 sene boyunca taze olarak muhafaza edebilirsiniz. Eğer derin dondurucuda saklama imkanınız yoksa yağın daha uzun süre tazeliğini koruyabilmesi için bunu salamura yapabilir ya da eriterek muhafaza edebilirsiniz.

Tereyağı Salamura Yapılarak Nasıl Saklanır?

Birçok gıdayı taze bir şekilde muhafaza etmek için uygulanan salamura yöntemi tereyağı saklamak için de kullanılabilir. Bunun için yapmanız gereken yağı iri parçalara ayırmak ve tuzladıktan sonra ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak buzdolabına kaldırmak. Salamura yapılan tereyağı 1 ay bu şekilde saklanabilir. Yağı salamura yapmak tadında ve kokusunda değişikliğe neden olabilir fakat bozulmasını önler.

Tereyağı Eritilerek Nasıl Saklanır?

Tereyağını fazla aldıysanız ve derin dondurucuda muhafaza etme imkanınız yoksa bunu eriterek buzdolabında saklayabilirsiniz. Bunun için tereyağını yavaş bir şekilde eritin ve tortularını süzdükten sonra kalıplar halinde dondurun. Donan tereyağını güzelce paketleyerek buzdolabına kaldırdığınızda tereyağı bozulmadan 3 ay saklanabilir.

Bu yazımızda tereyağı nasıl muhafaza edilir? sorusunun cevabı olabilecek saklama yöntemlerini sizlerle paylaştık. Yine de en iyisi kısa sürede tüketebileceğiniz miktarda tereyağı alarak bu konuda riske girmemektir. Küçük ya da orta paketler halinde alacağınız tereyağını taze bir şekilde tükettikten sonra tekrar yenisini alabilirsiniz. Böylece onca para verip aldığınız yağın bozulmasından endişe etmeden güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız salçayı güvenli bir şekilde muhafaza etmek için uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız salça nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: