Kesme Tahtası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kesme Tahtası Nedir Nasıl Kullanılır

Kesme tahtası nedir, nasıl kullanılır? başlığı altında bu konuda merak edebileceğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ekmek, meyve, sebze, et ve doğranmak istenen diğer gıdaların üzerine koyulduğu bir mutfak gerecidir. Çok amaçlı kullanılan bu kesme tahtaları ile çiğ ya da pişmiş gıdalar istenen boyutta ve şekilde doğranabilir. Börek gibi kesilerek servis yapılan hamur işlerini dilimlemek için de kesme tahtası kullanılmaktadır. Her evin mutfağında kullanılan bu mutfak gerecini amacına uygun bir şekilde kullanmak sağlık açısından son derece önemlidir. Bu yazımızda kesme tahtası seçimi ve kullanımı hakkında işinizi kolaylaştıracak bilgiler bulabilirsiniz.

Kesme Tahtası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kesme tahtası başta ekmek olmak üzere birçok gıdayı kesmek ve servis etmek için kullanılmaktadır. Bu işlevi nedeni ile kesme tahtasının hijyeni çok önemlidir. Kesme tahtası ahşap, cam, plastik ya da taştan olabilir. Yeni ev kuracak olanlar ya da kesme tahtasını yenileyecek olanlar hangi kesme tahtasından alacaklarına karar vermekte zorlanabilirler. Ahşap ve plastik olan kesme tahtalarının yüzeyinde bıçak nedeni ile zamanla kesikler oluşur. Kesme tahtasını kullanırken bu kesiklere gıdaların suları ve kalıntıları birikir. Ayrıca bu izler bakteri üremesi için de uygun ortamlardır. Özellikler plastik kesme tahtalarında bunların yanı sıra plastik kalıntılarının da gıdalara geçme ihtimali vardır. Taştan olan kesme tahtalarını herkes kullanamayabilir. Mutfak için en sağlıklı kesme tahtası çeşidi cam ürünlerdir fakat bunlar da bıçağınızı körelteceği için kullanışlı olmayabilir. Hijyen kurallarına dikkat etmek şartı ile en kullanışlı kesme tahtasının ahşap ve plastikler olduğunu söyleyebiliriz.

Ne çeşit kesme tahtası kullanırsanız kullanın bıçağı üzerine fazla sürtmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi halde kesme tahtası ya da bıçak zarar görebilir. Kesme tahtası ile işiniz bittikten sonra bunu bekletmeden hemen yıkamalı ve kuruması için bir yere asmalısınız. Kesme tahtasını kimyasal ürünler yerine limon ve sirke gibi doğal ürünlerle temizlemelisiniz. Üzerinde kesikler olan kesme tahtalarında bu konuda daha dikkatli davranmalısınız. Et ürünleri, meyve, sebze ve ekmek için aynı kesme tahtasını kullanmak pek sağlıklı değildir. İmkanınız varsa et ürünleri, ekmek, meyve ve sebze doğramak için ayrı kesme tahtaları kullanmanızda fayda var.

Bu yazımızda kesme tahtası nasıl kullanılır? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Bu konudaki en önemli noktanın kesme tahtasını kullanır kullanmaz bekletmeden temizlemenizdir. Uzun süre kullandığınız için üzerinde derin çizikler olan kesme tahtalarını da ilk fırsatta yenileyerek bu konudaki riski ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir