Sararan Çay Bardağı Nasıl Temizlenir?

Sararan Çay Bardağı Nasıl Temizlenir

Sararan çay bardağı nasıl temizlenir? sorusunun cevabı çay sevenlerin merak ettiği bir konudur. Çay bardaklarının dip ve ağız kısımları zaman içinde sarı bir renk almaktadır. Sararan bu bardakları sadece yıkamakla bu sorunu gidermek mümkün değildir. Siz de böyle bir sorun yaşıyorsanız yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanarak çay bardaklarınızdaki sararmaları giderebilirsiniz. Sararan bardaklar nasıl temizlenir? diye merak ediyorsanız bu konudaki en etkili ve güvenilir yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sararan Çay Bardağı Nasıl Temizlenir?

Sararan bardakları temizlemek için çamaşır suyu, sirke ve karbonat gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu ürünleri sadece bulaşıkları elde yıkarken değil makinede yıkarken de kullanmanız mümkün. Her evde bulunan bu tür malzemeler sayesinde ekstra masraf yapmadan kısa sürede sararan bardaklarınızı tertemiz yapabilirsiniz. Çay bardaklarını temizlemek için sadece bunları deterjan ile yıkamak yetmez. Bunları haftada 1 kere de olsa az önce bahsettiğimiz ürünlerden birisini kullanarak temizlemelisiniz. Uzun süre temizlenmeyen çay bardakları daha fazla sararacağı için bunları temizlemek de zorlaşacaktır. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için düzenli olarak derinlemesine temizlik yapmanızda fayda var.

Sararan Çay Bardağını Çamaşır Suyu ile Temizlemek

Etkili bir temizlik yöntemi olduğu için çoğu kişi sararan çay bardaklarını çamaşır suyu ile temizlemektedir. Çamaşır suyu etkili olsa da uygun oranda kullanılması ve uygulama sonrasında bardakları çok iyi durulamak gerekir. Bulaşıkları elde yıkıyorsanız bardakları yıkayacağınız kabın içine su doldurun ve birkaç damla da çamaşır suyu koyun. Çay bardaklarını bu suyun içine alın ve 5 dakika kadar beklettikten sonra bol su ile durulayın. Eğer bulaşıkları bulaşık makinesinde yıkıyorsanız bu durumda makinenin deterjan gözüne birkaç damla çamaşır suyu koyabilirsiniz.

Sararan Çay Bardağını Sirke ile Temizlemek

Salatalara lezzet vermek için kullanılan sirke ev temizliğinde de sıkça kullanılmaktadır. Her evin mutfağında bulunan bu ürün sararan çay bardaklarını temizlemekte de kullanılmaktadır. Bunun için tek yapmanız gereken bir kabın içine sirkeli su karışımı hazırlamak ve çay bardaklarını bu suyun içinde birkaç dakika bekletmek. Sonrasında bardakları sirkeli suyun içinden alın ve bol su ile güzelce durulayın. Bardakları makinede yıkıyorsanız o zaman bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne birkaç damla sirke koymanız yeterlidir.

Sararan Çay Bardağını Karbonat ile Temizlemek

Çay bardaklarını temizlemek için en etkili yöntemlerden birisi de karbonattır. Karbonat doğal bir ürün olduğu için çamaşır suyu gibi riskli değildir. Bu yöntem diğerlerine oranla biraz daha uzun zaman alır fakat sonuç sizi memnun edecektir. Süngerin üzerine biraz karbonat dökün ve çay bardağının sararan yerlerini hafifçe ovalayın. Sonrasında bardakları su ile durulayarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sararan bardakları temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgiler paylaştık. Bu yöntemleri sararan cam çay fincanı, su bardağı ve cam tabaklara da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Haftada 1 kere düzenli olarak bu yöntemlerden birisini uygulayarak çay bardaklarının sararmasını da önlemeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir