Karnabahar Nasıl Haşlanır?

Karnabahar Nasıl Haşlanır

Karnabahar nasıl haşlanır? diye merak edenler için bu sorunun cevabını yazımızda paylaşıyoruz. Karnabahar haşlaması lezzetli ve sağlıklı olduğu için günümüzde birçok kişi bu sebzeyi haşlanmış olarak tüketmektedir. Haşlanmış karnabaharın üzerine zeytinyağı ve limon suyu gibi soslar dökerek lezzetini arttırabilirsiniz. Farklı lezzetler elde etmek isterseniz karnabahar haşlamasını mayonez ya da yoğurtla birlikte de servis edebilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin damak tadınıza bağlıdır. Karnabaharı lezzetli ve tam istediğiniz kıvamda haşlamak istiyorsanız bu yazımızda paylaşacağımız bilgiler işinize yarayabilir.

Makale İçeriğinde Neler Var

Karnabahar Nasıl Haşlanır?

Karnabahar salata, püre ya da kızartma olarak tüketilecekse haşlanması gerekmektedir. Tüm sebzelerde olduğu gibi karnabaharı da haşlarken vitaminini kaybetmemesine dikkat edilmelidir. Bunun için karnabaharı doğru bir şekilde parçalara ayırmak ve gerektiği kadar pişirmek gerekir. Karnabaharı gereğinden fazla kaynattığınızda hem besleyiciliğini hem de lezzetini kaybeder. Bunun yanı sıra karnabahar çok pişirilirse dağılır.

Karnabaharı tencere ya da düdüklüde haşlayabilirsiniz. Bu sebzeyi haşlamak için tencerede orta ateşte 10 dakika, düdüklüde ise 5 dakika kaynatmak yeterlidir. Haşlamak için hangi yöntemi uygularsanız uygulayın karnabaharı küçük parçalar halinde ayırmalısınız. Parçalar büyük olduğunda pişme süresi uzayacak ve bu durumda sebze de vitamin kaybına uğrayacaktır. Karnabaharın haşlanma süresi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız karnabahar kaç dakikada haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Karnabaharı haşlamadan önce sap kısmını bıçak ile kestikten sonra dal dal ayırmalı ve bol su ile yıkamalısınız. Bir süre süzgeçte suyunu süzmesi için beklettikten sonra bunları tencereye alıp, üzerini geçecek kadar su ilave ederek orta ateşte karnabaharlar yumuşayana kadar kaynatmalısınız. Karnabahar istediğiniz kıvama geldikten sonra ocağın altını kapatıp suyunu süzün. Bir süre bu şekilde ılıması için beklettikten sonra karnabahar haşlamasını istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Karnabahar Haşlarken Oluşan Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Bu sebzeyi haşlarken mutfağa yayılan koku bazen rahatsızlık verici olabilir. Karnabahar haşlarken oluşan kokuyu önlemek için haşlama suyunun içine birkaç damla limon sıkabilirsiniz. Birkaç damla sirke de aynı işlevi görebilir. Karnabaharın lezzetini arttırmak ve oluşan kötü kokuyu bastırmak için haşlama suyuna birkaç kaşık süt de ilave edebilirsiniz. Bu şekilde karnabahar daha beyaz olacaktır.

Bu yazımızda karnabahar haşlaması yapımı hakkındaki pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile haşlanmış karnabahar yemek için altını çizdiğimiz noktalara dikkat etmeniz yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir