Renkli İplerden Dekoratif Süs Yapımı

Renkli İplerden Dekoratif Süs Yapımı

Renkli iplerden dekoratif süs yapımı kolay bir kendin yap çalışması olarak ilginizi çekebilir. Örgü örmeyi seven bayanların genelde evde artık ipleri bulunur. Bu ipleri değerlendirmek için farklı kendin yap çalışmaları uygulanmaktadır. Bugün size bahsedeceğimiz ipten dekoratif süs yapımı da bu çalışmalardan birisidir. Uygulamada çok ince detaylar olmadığı için isteyen herkes rahatlıkla yapabilir. Renkli iplerden dekoratif süs yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Renkli İplerden Dekoratif Süs Yapımı

Evde ipten dekoratif süs yapmak sizin için keyifli bir uğraş olabilir. Rengarenk iplerle yapacağınız dekoratif ürünü evinizin oturma odasında ya da salonunda kullanabilirsiniz. Bu kolay çalışma sayesinde kendi tasarladığınız bir dekoratif süs kullanmanın tadını çıkarabilirsiniz. Bu şekilde elinizdeki artık ipleri değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Önerimiz ilginizi çektiyse bu keyifli çalışmayı yapmak için kolları sıvayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Farklı renkte ipler
 • Makas
 • Ahşap ya da plastik bir çubuk
 • Çubuğun uç taraflarına takmak için metal bir aksesuar ya da desenli bant
 • Süsü asmak için ince bir ip ya da kurdele

Uygulamanın yapımında pipetten biraz daha kalın yapıda olan her türlü ahşap veya plastik çubuk kullanılabilir.

Renkli İplerden Dekoratif Süs Nasıl Yapılır?

Dekoratif süs yapımında ne kadar çok farklı renkte ip kullanırsanız yapacağınız tasarım da o kadar güzel olacaktır. Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde takip ederek kısa sürede harika bir dekor ürününe sahip olabilirsiniz.

 • İlk olarak iplerden uzun parçalar kesin ve bunları ortadan ikiye katlayın.
 • Bu iplerden çubuğun üzerini kaplayacak kadar hazırladıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Katladığınız ipi çubuğun arka tarafına getirin bunun kat yerine parmağınızı geçirin ve alttaki ipleri bunun içinden geçirerek düğüm yapın.
 • Belirli aralıklarla farklı renklerde ipler geçişler yaparak çubuğun üzerini doldurun.
 • Düğümlediğiniz iplerin çubuktan çıkmaması için her iki tarafına uygun boyutta metal bir aksesuar takın. Eğer böyle bir aksesuar yoksa çubuğun her iki ucuna birkaç kat desenli bant da sarabilirsiniz. Bunu yaparken ipi bağlamak için iki uçtan da pay bırakmayı unutmayın.
 • Daha sonra ince bir kurdele ya da ipten uzun bir parçayı makas ile kesin. Bunu iplerle kapladığınız çubuğun iki ucuna bağlayarak askı yapın.
 • Son olarak bu dekoratif süsü yüksek bir yere asın ve makas ile ucunu istediğiniz şekilde keserek desen oluşturun.

İsterseniz ipleri düz olarak bırakmak yerine bunları örebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Aynı uygulamayı isterseniz ince kurdele ya da kumaşla da yapmanız mümkün. Uygulamayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda renkli iplerden dekoratif süs yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Renkli İplerden Dekoratif Süs Yapımı-1
Renkli İplerden Dekoratif Süs Yapımı-1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir