Kestane Fırında Nasıl Pişirilir?

Kestane Fırında Nasıl Pişirilir

Kestane fırında nasıl pişirilir diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Kestane kebap seviyorsanız ve bunu evde kendiniz yapmak istiyorsanız kestaneyi sobada, tavada ya da fırında pişirmeniz gerekiyor. Günümüzde her evde soba olmadığı ve tavada kestane pişirmek de biraz zahmetli olduğu için en iyisi fırında pişirmektir. Fırında kolay ve lezzetli kestane pişirmek isterseniz bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Kestane Fırında Nasıl Pişirilir?

Fırında kestane pişirmek için orta boy kestane tercih etmelisiniz. Bunun dışında alacağınız kestanenin taze olması da lezzeti ve kolay pişmesi bakımından oldukça önemlidir. Kebaplık kestaneyi aldıktan sonra bunu fırınlamadan önce küçük bir ön hazırlık yapmanız gerekiyor. Pişirmek istediğiniz kestanelerin şişkin taraflarına bıçak ile artı şeklinde bir çizik atın. Bir kabın içine su doldurun ve kestaneleri bu suyun içinde en az 1 saat bekletin. Sürenin sonunda kestanelerin suyunu süzün ve güzelce kurulayın. Eğer kestaneleri suda bekletmek için zamanınız yoksa bunların üzerine bıçak ile artı şeklinde çizikler yaptıktan sonra fırınlayabilirsiniz.

Bu şekilde kestanelerin içi de dışı gibi iyi bir şekilde pişerken soyarken de kolaylık olacaktır. Buradan sonrasında kestaneleri fırın tepsisine sıralayın ve 200 derece fırında pişirin. Kestanelerin çabuk pişmesi için fırını önceden ısıtmanız gerekiyor. Fırındaki kestanelerin kabukları kızarıp, açılmaya başladığında piştiklerini anlayabilirsiniz. Kestanelerin kabuğu açıldıktan sonra içlerinin görünümü de size pişip pişmediği hakkında bilgi verebilir. Kestaneler piştiği zaman bunların rengi sarı olacaktır.

Kestaneleri fırından aldıktan sonra bunları biraz ılımaları için gazete kağıdının içine sarın. Ilıyan kestaneleri kabukların açık yerlerini kaldırarak kolayca soyabilirsiniz. Kestaneyi ister kebap ister haşlama olarak pişirin, her şekilde de tam olarak lezzetini anlamak için soğutmadan tüketmelisiniz. Kestaneleri fırında pişirmek istemiyorsanız o zaman diğer bir seçenek olan tavada pişirme yöntemini uygulayabilirsiniz. Tavada kestane pişirme konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız tavada kestane nasıl pişirilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda fırında kestane pişirmenin püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Siz de soğuk kış günlerinde sevdiklerinizle birlikte evde kestane yemenin tadını çıkarmak isterseniz bu bilgiler çok işinize yarayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir