Kestane Tavada Nasıl Pişirilir?

Kestane Tavada Nasıl Pişirilir

Kestane tavada nasıl pişirilir? sorusunun cevabını öğrendikten sonra evde kolay bir şekilde kestane kebap yapabilirsiniz. Soğuk kış günlerinde kestane kebap yemenin zevki bir başkadır. Çoğu kişi evde kestane pişirmenin zor olduğunu düşündüğü için  bunu dışarıdan almaktadır. Oysa ki işin püf noktalarını bildikten sonra evde rahatlıkla kestane kebap yapabilirsiniz. Bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgileri uygulayarak siz de evde sevdiklerinize kestane pişirebilirsiniz.

Kestane Tavada Nasıl Pişirilir?

Evde kestane pişirmek biraz zor ve zahmetli olsa da o harika lezzeti çekilen tüm zahmete değmektedir. Kestane haşlama ve közleme olarak iki farklı şekilde pişirilebilir. Bu konuda çoğunluğun tercihi kestane kebap olsa da haşlaması da oldukça lezzetlidir. Bizim bugünkü konumuz kestaneyi tavada pişirmek. Eğer kestaneyi haşlayarak pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız kestane nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz. Tavada kestane pişirmek için ilk olarak pazardan kestane almalısınız. Haşlamalık kestanenin kolay pişmesi ve lezzetli olması için orta boy ve taze olması gerekmektedir.

Tavada Kestane Yapımı

İhtiyacınız kadar kestane aldıktan sonra bunları yıkayın ve şişkin olan kısımlarına bıçak ile artı çizik yapın. Bu çizikler sayesinde ısı kestanelerin içine de işleyeceği için içleri de dışları gibi iyi bir şekilde pişecektir. Çizdiğiniz kestaneleri su dolu bir kabın içinde 1 saat kadar beklettikten sonra bunların suyunu süzüp kurulayın.

Bu şekilde kestaneleri pişmeye hazır hale getirdikten sonra geniş bir tavayı ocağın üzerine koyun. Yüksek ateşte tavayı kızdırdıktan sonra ocağı orta ayara getirin ve kestaneleri tavanın içine sıralayın. Kestanelerin önce bir tarafını pişirin daha sonra bir maşa yardımı ile çevirerek diğer tarafını da aynı şekilde pişirin. Kestanelerin piştiğini kabuklarının kalkmasından anlayabilirsiniz. Kestane tavada kaç dakikada pişer? derseniz orta ateşte ortalama 20-25 dakika arasında pişecektir.

Kestaneyi pişirmek kadar soyması da zordur. Kestane nasıl kolay soyulur bu konuda da pratik bilgilere ihtiyacınız olabilir. Kestaneleri pişirmeden önce bunları suda bekletirseniz soyarken işiniz kolaylaşacaktır. Pişen kestaneleri tavadan alıp bir gazete kağıdının içinde biraz ılıyana kadar beklettikten sonra kabuklarını soyarak hemen servis yapabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir