Kestane Nasıl Pişirilir?

Kestane Nasıl Pişirilir

Kestane nasıl pişirilir? diye merak edenler için bu yazımızda evde kestane pişirme yöntemlerini anlatıyoruz. Soğuk kış aylarının sevilen lezzetlerinden birisi olan kestane kebap ya da haşlama olarak tüketilmektedir. Çıtır çıtır kabukların arasından çıkan o harika lezzete hayır demek kolay değildir. Eskiden evlerde soba olduğu için kışın soba üzerinde kestane közlemek yaygınken günümüz şartlarında bu mümkün değil. Sobanız olmasa da evde kestane pişirebilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz yöntemler hakkındaki pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kestane Nasıl Pişirilir?

Evde kestane pişirmek için közleme ve haşlama yöntemleri kullanılmaktadır. Kestane kebap yapmak için bunları tava ya da fırında pişirmek gerekmektedir. Eğer haşlamış kestane tercih ediyorsanız o zaman bunları suda haşlayabilirsiniz. Kestaneyi pişirirken zorluk yaşamamak ve bunun lezzetini tam olarak almak için doğru seçim yapmanız gerekiyor. Kestane kebap yapmak için orta boy kestaneler idealdir. Haşlayarak pişirecekseniz daha küçük kestaneleri tercih etmelisiniz. Çok büyük kestaneler kebap ya da haşlama yapmak için uygun değildir. Kestane seçiminden sonra sıra geldi bunları lezzetli bir şekilde pişirmeye.

Kestane Tavada Nasıl Pişirilir?

Sobalı bir evde oturmuyor ve evde kestane kebap yapmak istiyorsanız bunun için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemlerden birisi tava kullanmaktır. Ocağın üzerinde ısıtacağınız bir tavanın üzerine kestaneleri sıralayarak, önlü arkalı güzelce pişirip sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Kestaneleri tavaya almadan önce bunların şişkin yerlerine bıçak yardımı ile artı şeklinde çizikler yapmalı ve 1 saat kadar su dolu bir kabın içinde bekletmelisiniz. Bu şekilde kestaneler daha kısa sürede ve yumuşacık pişecek, soyarken de sizi fazla zorlamayacaktır. Kestane pişirmek için bu yöntemi tercih ediyorsanız daha detaylı bilgi sahibi olmak için daha önceden paylaştığımız kestane tavada nasıl pişirilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Kestane Fırında Nasıl Pişirilir?

Eğer kestaneyi tavada pişirmek size zor geliyorsa bunları fırında da pişirebilirsiniz. Bunun için de önce kestanelerin üzerine az önce bahsettiğimiz gibi artı şeklinde çizikler yapmalı ve 1 saat kadar suyun içinde bekletmelisiniz. Eğer fazla vaktiniz yoksa kestanelerin üzerine bıçak ile çizikler yaptıktan sonra bunları çizik tarafları üste gelecek şekilde fırın tepsisine sıralayın. Önceden ısıttığınız 200 derece fırında kestanelerin kabukları açılana kadar pişirin. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız kestane fırında nasıl pişirilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Kestane Nasıl Haşlanır?

Evde kestane pişirmek için uygulayabileceğiniz en pratik yöntem ise bunları suda haşlamaktır. Kestaneyi tavada ya da fırında yapmak zor geliyorsa bunu haşlayarak pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Haşlanmış kestane de en az közlenmişi kadar lezzetlidir. Herhangi bir pasta ya da tatlı tarifi için de haşlanmış kestaneye ihtiyacınız olabilir. Kestane haşlaması yapmak için ilk olarak bunların haşlamalık olanlarından almalısınız. Küçük kestaneler haşlama yapmak için uygundur. Bir tencereye su koyun ve bunu ocakta kaynattıktan sonra kestanelerin üzerine çizik yapmadan doğrudan kaynar suya alın. Bu şekilde kestanelerin kabukları açılmaya başlayana kadar pişirin. Evde daha önceden kestane haşlamadıysanız konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için daha önceden paylaştığımız kestane nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Kestane Kaç Dakikada Pişer?

Evde daha önceden kestane pişirmeyenlerin merak ettiği konulardan birisi de, kestane kaç dakikada pişer? sorusunun cevabıdır. Bu sorunun cevabı kestanenin pişirileceği yönteme ve kestanelerin büyüklüğüne göre değişebilir. Kestane haşlaması yapacaksanız bu süre 15 ila 45 dakika arasında değişebilir. Orta boy kestane orta ateşte 20 ila 25 dakika arasında pişecektir. Fırında kestane pişirmek için de 15 ila 30 dakika kadar zamana ihtiyaç olabilir. Kestanelerin piştiğini bunların kabuklarının açılmasından ve içlerinin sarı bir renk almasında anlayabilirsiniz. Bu yazımızda paylaştığımız pratik bilgiler sayesinde siz de kestaneyi kolay bir şekilde pişirerek sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir