Külahtan Duvar Süsü Yapımı

Külahtan Duvar Süsü Yapımı

Külahtan duvar süsü yapımı isteyen herkesin evde uygulayabileceği kolay bir kendin yap çalışmasıdır. Evde dekoratif süs yapmak isteyenler genelde keçe, eva, fon kartonu ve diğer renkli kağıt çeşitlerini kullanmaktadır. Bugün bahsedeceğimiz çalışmada da renkli A4 kağıtları kullanılmaktadır. El yapımı dekoratif süsler kullanmaktan hoşlanıyorsanız siz de bu kolay kendin yap çalışmasını yapmayı düşünebilirsiniz. Külahtan duvar süsü yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Külahtan Duvar Süsü Yapımı

Evde kağıt duvar süsü yapmak için uygulayabileceğiniz birçok farklı yöntem mevcuttur. Renkli kağıtlara şablon yardımı ile çiçek, kalp, yıldız ya da başka desenler çıkarabilir bunları düz ya da yuvarlak bir kartonun üzerine yapıştırarak çok güzel dekoratif süsler yapabilirsiniz. Elinizde şablon yoksa ve çizim yeteneğinize güvenmiyorsanız kağıttan yapacağınız küçük külahlar da bu konuda çok işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

 • Karton
 • Kalem
 • Makas
 • Renkli A4 kağıdı
 • Yapıştırıcı

Külahtan Duvar Süsü Nasıl Yapılır?

Duvar süsü yapmak için kağıt külahları yapıştıracağınız yuvarlak bir zemin gerekmektedir. Bunun için kartona kalem ile istediğiniz boyutta bir yuvarlak çizip bunu makas ile kesebilirsiniz. Evde kağıt tabak varsa bunun kenarının tırtıklı kısmını makas ile kestikten sonra gerisini duvar süsü yapımında kullanabilirsiniz. Külahtan duvar süsü yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • İlk olarak renkli kağıtları küçük dikdörtgenler şeklinde kesmekle işe başlayın. Hepsinin aynı boyutta olması için cetvel kullanabilirsiniz. Yeterli sayıda kağıt hazırladıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Bu aşamada kağıtlardan külah yapmanız gerekiyor. Bunun için dikdörtgen kağıdın bir ucunu yukarı doğru kaldırırken diğer ucunu da bunun üzerine doğru kıvırmalısınız. Bunu yaparken kağıdı sıkı bir şekilde sarmaya dikkat etmelisiniz.
 • Yaptığınız külahın ucuna yapıştırıcı sürün ve bunu yuvarlak kartonun uç tarafına yapıştırın. Yapıştırdığınız külahların arasında biraz boşluk bırakın.
 • Sonraki sırada diğer renge geçin ve yaptığınız kağıt külahları ilk sıradaki boşluklardan itibaren yapıştırın. Bunların arasında da ilk sırada olduğu gibi boşluk bırakmalısınız.
 • Bu şekilde ortaya kadar geldikten sonra farklı renkteki kağıt ile yaptığınız külahlarla da bu boşluğu doldurun.
 • Tüm bu aşamalardan sonra külahtan duvar süsü yapımı tamadır. Bunun üst tarafına delik açıp buradan ince bir kurdele ya da ip geçirerek istediğiniz yere asabilirsiniz.

Aynı yöntemi kullanarak kapı süsü de yapmanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken istediğiniz boyutta karton bir halka hazırlamak ve üzerine kağıttan yaptığınız külahları yapıştırmak. Uygulamayı yaparken tek renk kağıt kullanabileceğiniz gibi rengarenk külahlar da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin zevkinize bağlı. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denem isteyenler için aşağıda, külahtan duvar süsü yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Bu tarz kolay uygulamalar ilgi alanınıza giriyorsa daha önceden paylaştığımız renkli iplerden dekoratif süs yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Külahtan Duvar Süsü Yapımı Resimli Anlatım
Külahtan Duvar Süsü Yapımı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir