1 Tane Köfte Kaç Kalori?

1 Tane Köfte Kaç Kalori

1 tane köfte kaç kalori? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Gıdaların kalori değeri sadece kilo vermek isteyenler için değil sağlıklı beslenmek isteyen herkes için önemlidir. Çorbadan pilava, salatadan köfteye kadar her gıdanın beli bir kalori değeri vardır. Sağlık açısından tüm gıdalardan yeteri kadar almak gerekmektedir. İşte bu noktada besinlerin kalori değerini dikkate almalıyız. Bazı yemeklerin içindeki malzemeler ve pişirilme yöntemleri nedeni ile daha yüksek kalori içerdikleri düşünülmektedir. Mutfaklarımızın sevilen lezzetlerinden birisi olan köftenin içerdiği kalori oranına dair bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

1 Tane Köfte Kaç Kalori?

Gıdaların çeşidine göre kalori değerleri tane, kaşık, porsiyon ya da gram gibi ölçülerle belirtilmektedir. Köfte adet olarak hazırlandığı için akıllara 1 tane köfte kaç kalori sorusu gelmektedir. 1 tane köfte 50 ila 70 kalori arası olabilir. Köftenin kalori değeri kullanılan kıyma ve diğer malzemelere göre farklılık gösterebilir. Bunun yanı sıra köftenin pişirilme şekli de kalori değerini etkileyecektir.

Izgara Köfte Kaç Kalori?

Izgarada pişen gıdalar yağda kızartılanlara oranla daha sağlıklı ve düşük kalorili olduğu için köfteyi ızgarada pişirmeyi düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda da ızgara köfte kaç kalori? sorusu gündeme gelecektir. 1 tane ızgara köfte yaklaşık 50 kalori kadardır. 1 porsiyon ızgara köfte yaklaşık 150 gram olup bu da 300 kaloriye denk gelmektedir.

Köftenin Düşük Kalorili Olması için Ne Yapılmalı?

Tüm gıdalarda olduğu gibi köftenin de kalori oranını düşürmek mümkündür. Bunun için ilk yapılması gereken yağsız kıyma tercih etmektir. Hatta köfte yapımında kırmızı et yerine beyaz et de tercih edilebilir. Köfte yapımında kıymayı daha az kullanıp bunun yerine soğan ve maydanozu daha fazla kullanmak da kaloriyi düşürmeye yardımcı olabilir. Köfteyi yağda kızartmak yerine ızgarada pişirmek de bu konuda işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun yerine köfteyi fırında da pişirmeniz mümkün. İllaki yağda kızartmak isterseniz zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Köfte yaparken beyaz ekmek içi yerine buğday, kepek ya da tahıl ekmek içi de kullanabilirsiniz. Son olarak da köfteleri daha küçük ve ince olarak şekillendirerek daha düşük kalorili olmalarını sağlayabilirsiniz.

Köftenin kalori değerinden bahsettikten sonra akıllara, köfte kilo aldırır mı? sorusu gelecektir. Kalori içeren her gıda gibi köfte de kilo aldırır. Tabi ki kilo almayacağım diye köfte yememek de olmaz. Bu konuda gerekli tedbirleri alarak, köfteyi aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Birkaç tane ızgara köfte ve sebze haşlaması, yanında yoğurt ile birlikte sağlıklı bir akşam yemeği olabilir. Bu yazımızda sizlerle köfte kaç kalori? sorusunun cevabını paylaştık. Siz de bu pratik bilgilerden yola çıkarak evde sağlıklı ve düşük kalorili köfte pişirerek sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile yiyebilirsiniz. Evde düşük kalorili ve lezzetli bir köfte pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız ızgara köfte nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir