Buharda Sebze Nasıl Pişirilir?

Buharda Sebze Nasıl Pişirilir

Buharda sebze nasıl pişirilir? diye merak edenler için konu hakkındaki pratik bilgileri bu yazımızda paylaşıyoruz. Vitamin deposu olan sebzeler kızartılarak, haşlanarak ve sulu yemek olarak pişirilebildiği gibi buharda da pişirilebilir. Buharda pişirme yöntemi sağlıklı olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Bu yöntemin özelliği sebzelerin su ile temas etmeden buharın ısısı ile haşlanmasıdır. Bu şekilde sebzelerin hem vitamini kaybolmaz hem de görünümlerinde değişiklik oluşmaz. Yağda kızartmaya göre haşlama daha sağlıklı olmasının yanı sıra buharda pişirilen sebzelerle yapılan salata ve diğer çeşitlerde daha düşük kalorili olmaktadır. Bu avantajları nedeni ile buharda sebze pişirme yöntemi sağlıklı beslenmek isteyenler ve diyet yapanlar tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Buharda Sebze Nasıl Pişirilir?

Buharda sebze pişirmek için bu iş için özel olarak üretilen buharlı pişirme tencerelerinden kullanabilirsiniz. Böyle bir mutfak ürününüz yoksa derin ve büyük bir tencere ve telli bir süzgeç de işinizi görecektir. Buharda sebze pişirirken suda haşlamadan farklı olarak sebzeler su ile temas etmez. Kaynar sudan çıkan buharın ısısı ile pişen sebzeler vitaminini ve canlı görünümünü kaybetmezler. Bu yöntemi doğru olarak uyguladığınızda buharda pişirdiğiniz sebzeleri sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz.

Sebzeleri buharda nasıl pişireceğinizden biraz bahsedelim. İlk olarak pişirmek istediğiniz sebzeleri güzelce yıkayın. Kabukları soyulacak olanların kabuklarını soyun. Sonrasında sebzeleri küçük parçalar halinde ayırın. Bir tencerede su kaynatın ve ocağın altını kapatmadan bu tencerenin üzerine telli bir süzgeç yerleştirin. Bu sırada süzgeç suya değmemeli arada 3 parmak kadar bir boşluk kalmalıdır. Sonrasında hazırlamış olduğunuz sebzeleri aralarında biraz boşluk bırakarak süzgecin üzerine koyun. Sebzelerin daha çabuk pişmesi için tencerenin üzerine bir kapak örtün ve kısık ateşte pişirmeye başlayın. Bu şekilde tencere altında kaynayan suyun buharı süzgeçteki sebzelerin pişmesini sağlayacaktır.

Buharda Sebze Kaç Dakikada Pişer?

İlk defa buharda sebze pişirecek olanlar buharda sebze kaç dakikada pişer? diye merak edebilirler. Sebzelerin buharda pişme süresi hakkında kesin bir süre vermek yanlış olur. Sebzelerin yapısına ve bunların büyüklüğüne göre bu süre farklılık gösterebilir. Sebzelerin buharda pişme süresi 10 dakika ile 30 dakika arasında değişebilir. Bu süre sebzenin hangi kıvamda pişirilmek istendiğine göre de farklılık gösterecektir. Hafif diri pişirilmek istenen sebzeler için 10 dakika yeterli olabilir. Sebzelerin daha yumuşak olması istenirse bu süre 20-25 dakikayı bulabilir. Sebzeleri pişirmeye başladıktan 10 dakika sonra bunların durumunu kontrol ederek istediğiniz kıvama gelip gelmediklerini anlayabilirsiniz. Buharda pişirdiğiniz sebzeleri sade olarak ya da üzerine biraz zeytinyağı dökerek tüketebilirsiniz.

Buharda Sebze Pişirmenin Püf Noktaları

  • Her sebzenin yapısı farklı olduğu için buharda pişireceğiniz sebzeler aynı türden olmalıdır. Aksi halde sebzeler aynı anda pişmeyecektir.
  • Sebzelerin daha kısa sürede pişmesi için bunları küçük parçalara ayırmanız gerekmektedir.
  • Sebzelerin kısa sürede pişmesi için tencerenin üzerine bir kapak örtmeli ve bunu sık sık açmamalısınız. Sebzeleri pişirmeye başladıktan 10 dakika sonra ilk kontrolü yapabilirsiniz.
  • Haşlanma süreleri farklı olan sebzeleri bir arada pişirmek durumunda kalırsanız, geç haşlanan sebzeyi diğerinden daha küçük olarak doğrayabilirsiniz. Bu şekilde her iki sebze de aynı anda pişecektir.

Buharda Hangi Sebzeler Pişirilebilir?

Buharda pişirme yöntemi çok kolay ve sağlıklı olduğu için buharda hangi sebzeler pişirilebilir? diye merak edebilirsiniz. Patates, kabak, pancar, bal kabağı, karnabahar, taze bakla, kuru soğan, havuç, kereviz, taze börülce, brokoli, patlıcan, taze fasulye, enginar, Brüksel lahanası, yeşil ve kırmızı biber buharda rahatlıkla pişirebileceğiniz sebzelerdir. Balık, tavuk ve kırmızı et gibi fırında buğulama yöntemi ile pişirilebilen tüm gıdalar buharda da pişirilebilir.

Bu yazımızda buharda sebze nasıl pişirilir diye merak edenler için buharda sebze pişirmenin püf noktaları hakkında bazı bilgiler paylaştık. Siz de evde lezzetli ve bol vitaminli salata ve garnitürler hazırlamak için bu pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Sebze pişirme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız sebze pişirme yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir