Biber Nasıl Kızartılır?

Biber Nasıl Kızartılır

Biber nasıl kızartılır? diye soru mu olur diye düşünenler olabilir. Biber kızartması yapmak kolaydır fakat bunu herkes aynı lezzette yapamaz. Bu yazımızda sizlerle lezzetli biber kızartması yapabilmeniz için bazı pratik bilgiler paylaşmak istiyoruz. Biber kızartması hem meze hem de yemek olarak sofralarımızda sıkça bulunur. Yeşil ya da kırmızı biber ile yapılan bu kızartma sade tüketilebileceği gibi üzerine domates sosu ya da yoğurt dökerek de tüketilebilir. Taze ya da kuru biber kızartmasını daha önceden evde yapmadıysanız vereceğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Biber Nasıl Kızartılır?

Biber kızartmak için yeşil ya da kırmızı biber tercih edebilirsiniz. Acı biber seviyorsanız bu biberlerinde kızartmasını yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey; biber, sıvı yağ, tuz ve bir tava. Biber kızartması yaparken tavadaki yağın iyice kızmasını beklemeniz gerekiyor. Kızgın yağa atacağınız biberler daha kısa sürede kızaracaktır. Ocağın altını çok açmamaya da dikkat etmelisiniz. Yüksek ısıda biberler kahverengi bir hal alabilir hatta yanabilirler. Böyle bir aksilik yaşamak istemiyorsanız ocağın altını fazla açmamalısınız. Biberleri yağın içinden aldıktan sonra bunları kağıt havlu serdiğiniz bir tabağa alarak fazla yağını alabilirsiniz. Biberleri yıkadıktan sonra bunları kurulamanız gerekmektedir. Eğer biberler ıslak olursa yağa attığınız zaman çatlayabilirler. Verdiğimiz bu pratik bilgileri uygulamak isterseniz aşağıdaki tarifler işinize yarayabilir.

Biber Kızartması Nasıl Yapılır?

Sabah kahvaltısında, gün içinde ya da akşam yemeği için biber kızartması yapmak isterseniz ihtiyacınız kadar biberi güzelce yıkayın. Daha sonra bunları süzgece alın ve biberler suyunu süzdükten sonra bunları bütün olarak ya da birkaç parçaya keserek kızartabilirsiniz. Biberleri bütün olarak kızartacaksanız bıçak ile üzerlerine ince bir çizik yapmayı unutmayın. Biber kızartacağınız tava küçük ise bunların sap kısmını bıçak ile kesin ve istediğiniz büyüklükte doğrayın.

Bir tavanın içine sıvı yağı alın ve yağ iyice kızdıktan sonra içine biberleri atın. Bu şekilde biberlerin her iki tarafını kızarttıktan sonra bunları kağıt havlu serdiğiniz bir tabağa alın. Tüm bu aşamalardan sonra biber kızartması servise hazırdır afiyet olsun.

Biber Kızartması
Biber Kızartması

Domates Soslu Biber Kızartması Nasıl Yapılır?

Biber kızartması tek başına size kuru gelebilir. Bunun lezzetini güzel bir sos ile arttırmak isterseniz biberleri kızartın. Daha sonra rendelenmiş domates ve bir diş sarımsak ile domates sosu hazırlayın. Bu sosu kızarttığınız biberlerin üzerine dökerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Domates Soslu Biber Kızartması
Domates Soslu Biber Kızartması

Kuru Biber Kızartması Nasıl Yapılır?

Kuru Biber Kızartması
Kuru Biber Kızartması

Evde yazdan kurutulmuş biberler varsa kışın bunlardan lezzetli biber kızartması yapabilirsiniz. Kuru biber kızartması nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu konuda da biraz bilgi verelim. Kuru biber kızartması yapmak için ihtiyacınız kadar kurutulmuş biberi ipten çıkarın ve bunları çeşmenin altında güzelce yıkadıktan sonra suyunu süzmesi için bir süre süzgeçte bekletin. Siz de bu sırada bir tencerede su kaynatın. Daha sonra suyunu süzen biberleri ocakta kaynayan suyun içine alın. Kuru biberleri 10 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Biberleri süzgece alarak suyunu süzdürdükten sonra bunları bütün olarak ya da bıçak ile istediğiniz büyüklükte kestikten sonra taze biberi kızarttığınız gibi kızartabilirsiniz. Kurutulmuş sebzelerin nasıl pişirileceği konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız kurutulmuş sebzeler nasıl pişirilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda biber kızartması nasıl yapılır? sorusunun cevabını ve konu hakkındaki lezzet sırlarını sizlerle paylaştık. Evde sevdiklerinizle birlikte lezzetli bir biber kızartması yemek isterseniz verdiğimiz pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir