Mısır Nasıl Patlatılır

Mısır nasıl patlatılır? diye soru mu olur demeyin. Mısır patlatmak bir tencereye mısırları koyup bunu ocakta bekletmek değildir. Bu şekilde ya tamamı patlamamış mısırlar, ya tencereye yapışan mısırlar ya da kahverengimsi kötü görünümlü mısır patlakları elde edersiniz. Daha önceden evde mısır patlatmayanların bu tür sorunlar yaşamaması için bu yazımızda patlamış mısır yapmanın püf noktalarından bahsediyoruz. Evde kısa sürede damak tadınıza uygun lezzetli patlamış mısır yapmak isterseniz lezzetin sırrını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mısır Nasıl Patlatılır?

Patlamış mısırın lezzetli olması için doğru malzemeler uygun oranda kullanılmalıdır. Patlamış mısır yapmak için taze cin mısırı, biraz sıvı yağ ve tuza ihtiyaç vardır. Bunların dışında isteyenler damak tatlarına uygun baharatlar da kullanabilirler. Mısırlar patlarken tencereye yapışmaması ve lezzeti arttırmak için sıvı yağ mutlaka kullanılmalıdır. Mısırların kolay ve yanmadan patlatılması için ince tabanlı, derin ve kulplu bir tencere kullanılması gerekmektedir. Mısırların patlayıp patlamadığını rahat kontrol edebilmek için bu tencerenin cam kapaklı olmasında fayda var.

Mısır patlatırken ilk olarak sıvı yağı tencereye alın ve yağ iyice kızdıktan sonra içine mısır ve tuzu ilave edin. Mısırları tencereye aldıktan sonra bunları karıştırmak için tencereyi sallayın. ( Mısır patlatırken karıştırmak için kaşık kullanılmaz. Tencere sağa ve sola doğru sallanarak mısırların karışması sağlanır. ) Sonrasında mısırların daha çabuk patlaması ve bunların etrafa sıçramaması için tencerenin kapağını kapatın.

Mısırları tencerenin içine almadan önce yağı iyice kızdırırsanız mısırlar kısa sürede patlayacaktır. Ocağın altını kapattıktan sonra tencerenin kapağını açmak için bir süre beklemelisiniz. Aksi halde ısı nedeni ile patlamaya devam eden mısırlar etrafa sıçrayabilir. Mısırları patlatırken tencereyi sürekli sallayarak hepsinin patlamasını sağlamalısınız. Tencereyi sallamazsanız bazı mısırlar yanarken bazıları da arada patlamadan kalabilir. Mısır patlatmanın püf noktalarından bahsettikten sonra patlamış mısır tarifi vermeden olmaz. Aşağıda vereceğimiz tarifi uygulayarak siz de evde kolay bir şekilde patlamış mısır yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 çay bardağı cin mısırı
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı tuz

Patlamış mısır yapmak için kullanacağınız tuz ve sıvı yağ oranını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. İsterseniz damak tadınıza uygun baharatlar kullanarak baharatlı patlamış mısır da yapabilirsiniz. Farklı lezzetler denemekten hoşlanıyorsanız patlamış mısır yaparken tuz yerine toz şeker kullanarak tatlı mısır da yapmanız mümkün. Patlamış mısırı tatlı, tuzlu ya da baharatlı yapmak sizin damak tadınız kalmış.

Patlamış Mısır Yapımı

Mısır patlatmak için sıvı yağı tencereye alın ve ocağın atını yüksek ayara getirin. Bu şekilde tenceredeki yağın ısınmasını bekleyin. Yağ cızırdamaya başladığında tencerenin içine mısır ve tuzu da ilave edin. Mısırların tencereye yapışmaması için tencereyi birkaç dakika sağa sola sallayarak içindeki mısırların karışmasını sağlayın.

Tencerenin kapağını kapatın ve sallamaya devam edin. Bu şekilde birkaç dakika içinde tüm mısırlar patlayacaktır. Eğer cam kapaklı tencere kullanıyorsanız mısırların tamamının beyaz olduğunu görünce ocağın altını kapatabilirsiniz.

Ocağın altını kapattıktan sonra hemen tencerenin kapağını açmayın. Ocak kapalı olsa da mısırlar tencerenin içindeki sıcaklık nedeni ile bir süre daha patlamaya devam edeceği için kapağı açarsanız mısırlar etrafa sıçrayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mısırların patlama sesinin durmasını bekleyin. Sonrasında tencerenin kapağını açın ve patlamış mısırları soğutmadan servis yapın, afiyet olsun.

Yazımızdan da anlayacağınız gibi evde patlamış mısır yapımı oldukça kolaydır. Bu yazımızda verdiğimiz pratik bilgileri uygulayarak siz de evde damak tadınıza uygun mısır patlatarak sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz. Evde mısır haşlaması yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız mısır nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir