Buğday Kaç Dakikada Haşlanır?

Buğday Kaç Dakikada Haşlanır

Buğday kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de bu bakliyatı daha kısa sürede ve istediğiniz kıvamda haşlayabilirsiniz. Buğday başta aşure olmak üzere birçok çorba ve salatanın yapımında da kullanılmaktadır. Yapacağınız aşure ya da diğer çeşitlerin lezzetli olması için buğdayın kıvamında pişmesi oldukça önemlidir. Buğday gereğinden az haşlanırsa diri kalacağı gibi fazla haşlanması halinde de lapa gibi olacaktır. Bu tür aksilikler yaşamamak için buğdayın haşlanma süresine dikkat edilmelidir. Bu yazımızda buğday kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını ve bu konuda faydalanabileceğiniz pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Buğday Kaç Dakikada Haşlanır?

Buğday kaç dakikada haşlanır sorusunun cevabı bu bakliyatın ne şekilde kullanılacağına göre değişir. Aşure yapılacak buğday ile salata yapımına kullanılacak olan buğdayın haşlanma süreleri farklı olacaktır. Haşlanma süresini etkileyen diğer detaylar ise kullanılan kullanılacak olan tencere türü, ocağın altının açık ya da kısık olması ve buğdayın önceden ıslatılıp ıslatılmadığıdır. Buğdayın haşlanma süresi 15 ila 50 dakika arasında değişmektedir. Buğdayı hafif diri olarak haşlamak isterseniz 15 dakika yeterlidir. Fakat buğdayın yeterince yumuşamasını istiyorsanız o zaman bu süre 50 dakikaya kadar çıkabilir.

Haşlanmış buğdayı doğrudan tüketecekseniz yeterince yumuşayana kadar haşlamanız gerekiyor. Çorba yapımında kullanacağınız buğday haşlandıktan sonra diğer malzemeler de kaynatılacağı için hafif diri kalmasında bir sakınca yoktur. Buğdayların haşlandığını bunların şişkin görünümünden de anlayabilirsiniz. Fakat ocağın altını kapatmadan önce istediğiniz kıvamda pişip pişmediğini kontrol etmekte fayda var. Buğdayın kısa sürede pişmesini isterseniz bunu bir gece önceden suda bekletebilirsiniz. Bu şekilde buğday şişeceği için ertesi gün suyunu süzüp haşladığınızda daha kısa sürede pişecektir. Bunun yanı sıra buğdayı tencere yerine düdüklüye koyarsanız haşlama süresi yarıya inecektir.

Aşurelik Buğday Kaç Dakika Haşlanır?

Aşurenin ana malzemelerinden birisi de buğdaydır. Bu nedenle aşurelik buğday kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı da oldukça önemlidir. Aşureye koyulacak olan buğdayın diri olması lezzetini olumsuz etkileyeceği için tıpkı diğer bakliyatlar gibi buğday da iyi haşlanmalıdır. Buğdayı 1 gece önceden suda bekletip ertesi gün haşlayabilirsiniz. Aşurelik buğdayın haşlanma süresi 40 ila 45 dakika arasıdır. Ocak kısık ise bu süre 50 dakikaya kadar çıkabilir. Buğdayı 40 dakika haşladıktan sonra kıvamını kontrol ederek pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.

Salatada Kullanılacak Buğday Kaç Dakika Haşlanır?

Salata yapımında haşlanmış buğday kullanacaksanız bunun içi ne kadar süre gerektiğini merak edebilirsiniz. Salata yapımında kullanılacak olan buğdayın iyi pişmesi gerektiği için bu süre 30ila 35 dakika arasında değişebilir. Çorba yapmak için haşlayacağınız buğday çiğ olmamak şartıyla hafif diri kalabilir. Buğdayı 20 dakika haşlamanız yeterli olacaktır. Sonrasında haşlanmış buğdaylar diğer malzemelerle de kaynatılacağı için bu sırada istenen kıvama gelecektir.

Bu yazımızda merak edenler için buğdayın haşlanma süresi hakkında bilgiler paylaştık. Siz de çorba, salata ya da tatlı yapımında kullanmak için buğday haşlayacağınız zaman bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir