Karnabahar Nasıl Kızartılır?

Karnabahar Nasıl Kızartılır

Karnabahar nasıl kızartılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Sevilen sebzelerden birisi olan karnabaharın haşlaması, sulu yemeği ve kızartması yapılmaktadır. Bu sebzenin haşlaması ve yemeği çok lezzetli olsa da çıtır çıtır karnabahar kızartmasının lezzeti bir başkadır. Bu güzel lezzeti daha önceden denemediyseniz yazımızda karnabahar nasıl kızartılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Karnabahar Nasıl Kızartılır?

Karnabahar kızartmak için uygulayabileceğiniz iki yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki karnabaharı yağda kızartmak diğeri de fırında pişirmektir. Her iki şekilde de lezzetli olduğu için bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Karnabahar kızartmak için ilk olarak bunun kök kısmını keserek dal dal ayırın. Bunu yaparken karnabaharları çok ince dallara ayırmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde haşlarken dağılabilirler. Karnabaharı parçalara ayırdıktan sonra çeşmenin altında yıkayın ve suyunu süzmesi için süzgece alın.

Derin bir tencerenin içine karnabaharları alın, üzerini geçecek kadar su ilave edin. Üzerine biraz tuz, birkaç damla sirke ya da limon suyu ilave edin. Sirke ya da limon suyu, karnabahar haşlanırken oluşan kötü kokuyu önlemek içindir. Karnabaharı tencerede orta ateşte 10 dakika kadar haşladığınızda istediğiniz kıvama gelecektir. Haşlama süresini kısaltmak isterseniz karnabaharı düdüklüde haşlayabilirsiniz. Bu şekilde süre 5 dakikaya inecektir. Karnabahar haşlamak hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız karnabahar nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Haşlanan karnabaharları bir kevgir yardımı ile sıcak suyun içinden alın ve suyunu süzmesi için süzgece koyun. Bu aşamadan sonra karnabaharları un, süt ve yumurta ile hazırladığınız bir karışıma bulayarak yağda ya da fırında kızartabilirsiniz. Bu yöntemleri nasıl uygulamanız gerektiğini aşağıda anlatıyoruz.

Karnabahar Yağda Nasıl Kızartılır?

Karnabaharı yağda kızartmak istiyorsanız aşağıda paylaşacağımız yağda karnabahar kızartması tarifi bu konuda işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane orta boy karnabahar
 • 2 tane yumurta
 • 3 yemek kaşığı un
 • 5 yemek kaşığı süt
 • Karabiber
 • Tuz

Bunların dışında damak tadınıza uygun başka baharatlar da kullanabilirsiniz.

Kızartmak için; 

 • Sıvı yağ

Sos için;

 • Sade ya da sarımsaklı yoğurt

İsterseniz servis yaparken yoğurt yerine taze sıkılmış limon suyu da kullanabilirsiniz.

Yağda Karnabahar Kızartması Yapımı

İlk olarak karnabaharı dal dal ayırın ve yukarıda anlattığımız şekilde çeşmenin altında yıkarak temizledikten sonra haşlayın. 10 dakika kadar haşladıktan sonra karnabaharların suyunu süzmek için bunları süzgece alın. Karnabaharlar suyunu süzerken siz de unlu karışımı hazırlamaya geçebilirsiniz.

Derin bir kasenin içine yumurtaları kırın üzerine tuz, karabiber ve unu ilave edin. Bunları bir çırpma teli yardımı ile güzelce çırptıktan sonra kasedeki malzemenin içine azar azar süt ilave edin. Bu şekilde akışkan bir hamur hazırlayın. Haşlanmış karnabaharlar ve hamur karışımını bu şekilde hazırladıktan sonra karnabahar kızartması yapmaya geçebilirsiniz.

Derin bir tava ya da tencerenin içine sıvı yağı alın ve yağ kızana kadar bekleyin. Yağ kızdıktan sonra haşlanmış karnabaharları unlu karşıma bulayarak kızgın yağın içine alın. Her iki tarafını da yakmadan kızarttıktan sonra bunları kağıt havlu serdiğiniz bir tabağın içine alarak fazla yağını çekmesini sağlayın.

Tüm bu aşamalardan sonra karnabahar kızartması servise hazırdır. Sarımsaklı ya da sade yoğurt ile birlikte servis edebilirsiniz. İsterseniz yoğurt yerine taze sıkılmış limonsuyu da kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Karnabahar Fırında Nasıl Kızartılır?

Yağda kızaran karnabahar ağır olur diyorsanız bunu fırında da pişirebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak isterseniz aşağıda paylaştığımız fırında karnabahar kızartması tarifi işinize yarayabilir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane orta boy karnabahar
 • 2 tane yumurta
 • 3 yemek kaşığı un
 • 5 yemek kaşığı süt
 • Karabiber ( isteğe bağlı )
 • Tuz

Fırında Karnabahar Kızartması Yapımı

Fırında karnabahar kızartması yapmak için ilk olarak karnabaharı parçalara ayırın. Güzelce yıkadıktan sonra haşlayın. Haşlanan karnabaharları biz süzgece alın ve suyunu süzmesi için bir süre bu şekilde bekletin. Siz de bu arada karnabaharları bulayacağınız hamuru hazırlayabilirsiniz.

Bir kasenin içine yumurtaları kırın. Yumurtaların üzerine tuz, karabiber ve unu ilave ederek bunları bir çırpma teli yardımı ile güzelce çırpın. Daha sonra karışıma azar azar süt ilave ederek akışkan bir hamur hazırlayın.

Fırın tepsisini bir fırça yardımı ile yağlayın. Karnabaharları hamur karışımına buladıktan sonra fırın tepsisine sıralayın. Tepsiye sıraladığınız karnabaharları önceden ısıtılmış 190 derece fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. Karnabahar kızartmasını fırından çıkardıktan sonra biraz ılıması için beklettikten sonra sade ya da yanında yoğurt ile birlikte servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu yazımızda evde karnabahar kızartması yapmak isteyenler için karnabahar nasıl kızartılır? sorusunun cevabını paylaştık. Bu harika lezzeti denemek isteyenler için yağda ve fırında karnabahar kızartması tarifi verdik. Siz de ailenizle birlikte ağız tadı ile karnabahar kızartması yemek isterseniz bu tariflerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir