Karnabahar Yemeği Nasıl Yapılır?

Karnabahar Yemeği Nasıl Yapılır

Karnabahar yemeği nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Sevilen sebzelerden birisi olan karnabaharın haşlaması, kızartması ve sulu yemeği yapılmaktadır. Her şekilde lezzetli olan bu sebze ile yapacağınız sağlıklı yemeklere menülerinizde yer vermenizi tavsiye ediyoruz. Daha önceden evde karnabahar yemeği yapmadıysanız yazımızda vereceğimiz tarifi uygulayarak kolay bir şekilde bu yemeği pişirebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Karnabahar Yemeği Nasıl Yapılır?

Karnabahar yemeği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hemen bunu açıklayalım. Karnabahar dal dal ayrılır ve güzelce yıkandıktan sonra suyu süzdürülür. Bu şekilde karnabaharları hazırladıktan sonra bunları hiç haşlamadan doğrudan pişirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir tencerede yemeklik olarak doğradığınız soğanı kavurmak, biraz domates salçası ilave ettikten sonra karnabaharları ilave etmek. Birkaç dakika kavurduktan sonra tuz ekip karnabaharların üzerini geçecek kadar su ilave ederek sebzeler yumuşayana kadar ocakta kaynatmanız gerekiyor. Yapacağınız yemeğin daha sağlıklı ve lezzetli olması için karnabaharın yanı sıra patates ve havuç gibi sebzeler de kullanabilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda karnabahar yemeği tarifi paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane orta boy karnabahar
  • 1 tane kuru soğan ( soğan küçük ise 2 tane kullanabilirsiniz. )
  • 2 tane havuç
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz

Karnabahar Yemeği Yapımı

İlk olarak karnabaharı dal dal ayırın ve çeşmenin altında güzelce yıkadıktan sonra suyunu süzmesi için süzgece alın. Karnabaharlar suyunu süzerken siz de havuçların kabuğunu bıçak ile kazıyın ve bunları halka şeklinde doğrayın. Soğanın da kabuğunu soyduktan sonra bunu kesme tahtasına alarak yemeklik olarak doğrayın. Ön hazırlık aşamasının ardından karnabahar yemeği yapımına geçebilirsiniz.

Bir tencerenin içine zeytinyağını alın ve yağ ısındıktan sonra içine doğranmış soğanları ilave edin. Soğanlar sararana kadar kavurduktan sonra salçayı da ekleyin. Birkaç dakika bu şekilde kavurduktan sonra doğranmış havuçları ve karnabaharları da tencereye alın. Birkaç dakika daha kavurduktan sonra biraz tuz ekin ve karnabaharların üzerini geçecek kadar da ekleyin. Tencerenin içindeki malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra kapağını kapatarak karnabahar ve havuçlar yumuşayana kadar pişirin. Ortalama 30 dakika içinde karnabahar yemeği pişecektir.

Zeytinyağlı karnabahar yemeği yapımı bu şekilde olup, ocağın altını kapattıktan sonra yemeği 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Karnabahar yemeğinin yanına salata yaparak sağlıklı bir menü hazırlayabilirsiniz. İsterseniz karnabahar yemeği yapımında kıyma ve patates gibi malzemeler de kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde lezzetli bir karnabahar kızarması pişirmek isterseniz daha önceden paylaştığımız karnabahar nasıl kızartılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir