Patates Yemeği Nasıl Yapılır
Mutfak,  Nasıl Yapılır

Patates Yemeği Nasıl Yapılır?

Patates yemeği nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda yemeğin yapımı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz. Sulu patates yemeği kısa sürede piştiği ve yapımı kolay olduğu için her evin mutfağında sıkça pişer. Yanında pirinç pilavı, ayran ya da salata ile birlikte güzel bir akşam yemeği menüsü oluşturulabilir. Özellikle yemek yapmak için kısıtlı vaktiniz olduğu zaman patates yemeği bu konuda işinizi epey kolaylaştıracaktır. Daha önceden sulu patates yemeği yapmadıysanız bu yazımız çok işinize yarayacaktır.

Makale İçeriğinde Neler Var

Patates Yemeği Nasıl Yapılır?

Patates yemeğinin ana malzemesi patates, kuru soğan, yağ, salça, su ve tuzdur. Bunların yanı sıra yemeğin lezzetini arttırmak için tavuk suyu kullanılabilir. İsteyenler bu yemeğin yapımında havuç, bezelye ya da başka sebzeler de kullanabilir. Patates yemeğini kıymalı, tavuklu ya da kuşbaşı etli olarak da pişirebilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin damak tadınıza bağlıdır. Evde lezzetli ve sağlıklı bir sebze yemeği pişirmek isteyenler için aşağıda sulu patates yemeği tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Patates Yemeği Tarifi

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane orta boy patates
  • 1 tane kuru soğan ( soğan küçük ise 2 tane kullanabilirsiniz. )
  • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
  • Sıcak su

Patates Yemeği Yapımı

İlk olarak patateslerin kabuklarını soyun ve bunları güzelce yıkadıktan sonra bıçak ile küp şeklinde doğrayın. Bunu yaparken patatesleri çok küçük ya da büyük doğramamaya dikkat etmelisiniz. Küçük doğrarsanız pişerken yumuşayan patatesler eriyecek, bu da yaptığınız yemeği hem görünüm hem de lezzet açısından olumsuz etkileyecektir. Patatesleri büyük doğrarsanız bu seferde yemeğin pişme süresi uzayacaktır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için patatesleri orta büyüklükte doğramaya dikkat etmelisiniz. Bunu yaparken hepsinin aynı büyüklükte olması gerektiğini de unutmayın. Patatesleri anlattığımız şekilde doğradıktan sonra kuru soğanın kabuğunu soyun ve bıçak ile yemeklik olarak doğrayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından sulu patates yemeği yapımına geçebilirsiniz.

Yemeği pişireceğiniz tencerenin içine zeytinyağını alın ve yağ ısındıktan sonra içine soğanı ilave edin. Soğanlar sararana kadar kavurduktan sonra belirtilen miktarda salça ekleyin ve birkaç dakika daha kavurun. Sonrasında tencerenin içine doğranmış patatesleri ilave edin ve birkaç dakika da bu şekilde kavurduktan sonra patateslerin üzerini biraz geçecek kadar sıcak su ilave edin. Son olarak yemeğin tuzunu da ekin ve tencerenin kapağını kapatarak orta ateşte kaynamaya bırakın. Bu şekilde yaklaşık 20 dakika içinde patates yemeği pişecektir.

Patates yemeğini daha kısa sürede pişirmek isterseniz yemeği pişirmek için tencere yerine düdüklü kullanabilirsiniz. Patates yemeğinin pişme süresi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız patates yemeği kaç dakikada pişer yazımıza göz atabilirsiniz.

Sulu patates yemeği yapımı bu şekilde olup isterseniz yemeğin yapımında damak tadınıza uygun baharatlar kullanabilirsiniz. Mutfaktaki işinizi kolaylaştırmak adına bu yazımızda patates yemeği nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek bilgileri sizlerle paylaştık. Bu lezzetli yemeği akşam yemeği menülerinizin yanı sıra özel yemek davetlerinizin menüsüne de ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir