El İşi Kağıdından Salyangoz Yapımı

El İşi Kağıdından Salyangoz Yapımı

El işi kağıdından salyangoz yapımı küçük çocukların rahatlıkla yapabileceği bir el işi çalışmasıdır. Küçük çocuklar boyama yapmaktan ve renkli kağıtlarla yapılan çalışmalardan hoşlanırlar. Bu nedenle okul öncesi çalışmalarda bu tür uygulamalara sıkça yer verilmektedir. Bugün size bahsedeceğimiz el işi kağıdından salyangoz yapımı da bu tür çalışmalara güzel bir örnektir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte sevimli bir salyangoz yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Çalışmayı yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

El İşi Kağıdından Salyangoz Yapımı

Kağıttan salyangoz yapmak oldukça kolaydır. Çocuğunuz henüz makas kullanamayacak kadar küçük ise onun yerine siz salyangozun parçalarını hazırlayıp kesebilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzdan bu parçaları yerlerine yapıştırmasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde sizinle ortak bir çalışma yapmak çocuğunuzun çok hoşuna gidebilir. Elinizde başka çalışmalardan kalan el işi kağıtları varsa bunları salyangoz yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Salyangozun gövdesi için kahverengi el işi kağıdı
 • 3 farklı renkte el işi kağıdı
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Oyuncak göz

El İşi Kağıdından Salyangoz Nasıl Yapılır?

El işi kağıdı ile salyangoz yapmak için 3 farklı boyutta yuvarlak parça yapmanız gerekiyor. Bunun için farklı boyutlarda yuvarlak nesneler ya da pergel kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede salyangozu yapabilirsiniz.

 • İlk olarak el işi kağıtlarına yuvarlakları çizmekle işe başlayın. Bu parçalar salyangozun kabuğunu oluşturacağı için her birini farklı renkte el işi kağıdı ile yaparak daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Çizdiğiniz bu yuvarlak parçaları makas ile dikkatli bir şekilde kesin.
 • Daha sonra kahverengi el işi kağıdına da salyangozun gövdesini çizin ve bunu da makas ile kesin.
 • Sonraki aşamada ise büyük yuvarlak parçanın üzerine orta boy parçayı bunun üzerine de en küçük parçayı yapıştırın. Bunu yaparken yuvarlak parçaları birbirinin tam ortasından değil de kenardan yapıştırmanız gerekiyor.
 • Bu şekilde salyangozun kabuğunu yaptıktan sonra bu parçayı salyangozun gövdesine yapıştırarak sabitleyin.
 • Son olarak oyuncak gözleri de yerlerine yapıştırarak el işi kağıdından salyangoz yapımını tamamlayabilirsiniz.

Aynı uygulamayı el işi kağıdı yerine fon kartonu, eva ya da keçe ile de yapmanız mümkün. Bu şekilde istediğiniz renk ve sayıda salyangoz yaparak bunları çocuğunuzun odasını süslemek için kullanabilirsiniz. Bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda el işi kağıdından salyangoz yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Okul öncesi çocukların kağıttan kedi yapabileceği bir el işi çalışmasına ihtiyacınız varsa daha önceden paylaştığımız, el işi kağıdından kedi yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

El İşi Kağıdından Salyangoz Yapımı-1
El İşi Kağıdından Salyangoz Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir